Siber Güvenlik

Google’da IŞİD ile ilgili arama yaparken dikkat!

ISIS-2

Internet; bir yandan görüşlerini çalışırken diğer yandan cephede savaşacak eleman toplamaya uğraşan Işid’in en önemli faaliyet alanlarından birini oluşturuyor. Ancak dünyanın en büyük arama motoru, örgütün online propaganda yapmasının önüne geçmek için kolları sıvadı. Google’ın tasarladığı ileri arama motoru ‘Jigsaw’, Işid’i destekleyen ifadeleri aratanları anti radikal mesaj ve videolara yönlendiriyor.

Ocak ayından Mart’a kadar yapılan sekiz haftalık bir denemede 320 binden fazla kullanıcının binden fazla anahtar kelimeyi arattığı saptanan projede, ikinci aşama olarak Moonshot CVE ve ABD merkezli şirket Gen Next öncülüğünde Kuzey Amerika bölgesindeki radikal mesajlara odaklanacak.

İLGİLİ HABER >> IŞİD SİBER ORDU KURUYOR

Geçtiğimiz Ocak ayında Beyaz Saray, aralarında Facebook, LinkedIn, Microsoft, Twitter ve Youtube gibi devler bulunan bilişim şirketlerine aşırıcı gruplara karşı harekete geçmek üzere çağrıda bulunmuştu. İngiltere’de ise emniyet görevlilerine radikal gruplarla ilgili sosyal medya içeriklerine karşı birim kurdu.

Google’ın ana firması Alphabet çatısı altında yapılanan Jigsaw’ın örnek aldığı girişimlerden biri de ABD Dışişleri Bakanlığı’nın desteklediği ve Youtube’dan yayımlanan ‘Think Again and Turn Away’ (Tekrar Düşün ve Vazgeç) adlı anti radikal video serisi. Şüpheli kullanıcılara karşı ‘eğitici’ bir metot yürütmeyi amaçlayan proje, onları barışçıl mesajlar barındıran içeriklere yönlendiren bir yol izleyecek. Öte yandan, Twitter da geçtiğimiz altı ay içinde 235 bin hesabı askıya aldığını duyurmuştu.

İLGİLİ HABER >> ANONYMOUS IŞİD’E NE KADAR ZARAR VERDİ?

Google AdWords yazılımından yararlanılarak üretilen ‘Yeniden Yönlendirme’ projesi radikalizmle savaşan pek çok dijital savunucuya da yardımcı olacak. Yetkililler, kampanyanın ne derece etkili olacağını şimdiden kestirmenin zor olacağını kabul etse de ileride terörle mücadele açısından güçlü bir silah olacağını ifade ediyorlar.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu