Siber Güvenlik

Gizli bilgiler güvensiz ağlara emanet edilebilir mi? DARPA’ya göre ‘evet’

Amerikan Savunma Bakanlığı’na bağlı İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), güvenli el ağları geliştirmek için bir program başlattı. SHARE (The Secure Handhelds on Assured Resilient networks at the tactical Edge) adı verilen program, tıkalı taktiksel ağlar üzerinden gizli bilgi paylaşma problemini çözmeyi amaçlıyor. DARPA, bu programla gizli veya hassas bilgileri güvensiz ağlar üzerinden güvenli bir şekilde göndermeyi başarmayı umuyor.

İlgili haber >> DARPA yenilmez kodu hayata geçirmeye hazırlanıyor

DARPA tarafından yapılan açıklamaya göre, “Bu tür bilgilerin paylaşımı için normal süreç, özel güvenlik seviyesine sahip verilerin iletimi için, onaylanmış özel dijital ‘borularla’ sunucuları güvene alan uçtan uca bağlantı gerektiriyor. Eğer taktiksel ağ aşırı yüklenmişse ya da bir aksaklık dijital zincirde bir kesintiye sebep olursa, mesaj veya veriler genellikle kayboluyor ve bir bağlantı tamamlanıncaya kadar sürecin tekrarlanması gerekiyor, böylece bu durum potansiyel olarak hızlı hareket eden taktiksel durumlarda görevin gerçekleştirilmesini engelliyor. Buna ek olarak, farklı seviyelere sahip Amerikan gizli bilgilerini yönetmek için gerekli olan mevcut bilgisayarlar ve altyapı, sahada taktiksel kullanım için çok hantal durumda ve harekete geçirilmesi aylar ya da daha uzun süreler alabiliyor.”

İlgili haber >> Sıfırıncı gün pazarı düzenlenebilir mi?

Yine DARPA’ya göre; “SHARE, trafiği güvenli veri merkezleri üzerinden yönlendirmek zorunda kalmadan, cihazları birbirine bağlayan esnek, güvenli bir ağ kullanan, tek bir el cihazında birden fazla güvenlik sınıflandırmasına göre bilgi işleyebilecek bir sistem oluşturmayı amaçlıyor. Bu kapasite, hassas bilgilerin güvenliğini ve operasyonların güvenliğini korurken, mevcut ticari ve askeri ağlar üzerinde çalışabilir.”

SHARE üç alana odaklanacak: El cihazlarında dağıtılmış taktiksel güvenlik yönetimi için teknoloji ve politika araçları; zorlu ortamlarda çalışan dayanıklı ve güvenli mimarilere dayanan ağ teknolojileri ve ağ üzerinden güvenliği hızla yapılandıran yazılımlar. Amaç, bazı aygıtların ve güvenlik sınıflandırma düzeylerinin bir karışımının güvensiz ağlar üzerinden güvenli bilgi iletmesine izin vermek.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu