Siber Güvenlik

GCHQ 1900 yeni personel alacak

İngiliz hükümeti, istihbarat servislerine bin 900 yeni personel alacağını duyurdu. Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada artan ‘terör’, siber saldırılar ve diğer küresel risklere karşı İngiltere’nin iç istihbarat servisi MI5, dış istihbarat servisi MI6 ve Dijital İletişim ve İstihbarat Kurumu (GCHQ) kadrosunda bin 900 yeni personel istihdam edileceği bildirildi. Kararın gerekçesi olarak Belçika, Fransa, Tunus gibi ülkelerde yaşanan saldırılar ile İngiltere’ye yönelik “İslamcı terör planlarındaki artış” gösterildi.

Üç kuruluşta yaklaşık 12 bin 700 kişi çalışıyor. Bin 900 kişilik işe alım, yüzde 15’lik bir artış anlamına gelecek

İLGİLİ HABER >> İNGİLTERE’DE KOBİ’LER İÇİN SİBER GÜVENLİK DESTEĞİ

Havayolu güvenliği bütçesi 2 katına çıkacak

Açıklamada, Mısır’da geçtiğimiz günlerde Rusya’ya ait yolcu uçağının bombalı saldırı nedeniyle düştüğünün düşünüldüğü ve bu olayın arkasında büyük ihtimalle IŞİD’in bulunduğunun değerlendirildiği belirtildi. Hükümetin hava taşımacılığındaki güvenlik önlemlerini artırma yoluna gideceği duyuruldu.

İngiliz hükümetinin bu kapsamda havayolu ulaşımının güvenliğine ayrılan yaklaşık 14 milyon dolarlık güvenlik bütçesini iki katına çıkaracağı açıklandı. İngiltere bu çerçevede dünya çapındaki havalimanlarında düzenli incelemelerde bulanacak ilave güvenlik uzmanları istihdam edecek. İngiltere saldırıya açık ülkelere eğitim ve ekipman da temin edecek.

İLGİLİ HABER >> İNGİLTERE’DE GÖZETİM ORWELL’IN 1984’ÜNDEN DAHA KÖTÜ

‘Neslimizin mücadelesi’

Açıklamada, İngiltere Başbakanı David Cameron’un ifadelerine de yer verildi:

“Ekonomik güvenlik ulusal güvenlikle el ele gider. 2010’dan bu yanan ekonomik gücümüzü yeniden kazanmak için sert kararlar aldık ve şimdi kalkınmış ülkeler içinde ekonomisi en hızlı büyüyenlerden biri haline geldik. Bu da ulusal güvenliğe artık daha fazla yatırım yapabileceğimiz anlamına geliyor. Bu, değerlerimizi ve bizi yok etmeye çalışanlara karşı verilecek, bizim neslimizin mücadelesi. Bu mücadeleye daha çok insan gücü sağlamamız gerekiyor.”

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu