Siber Güvenlik

Fransa yapay zekâ ve veri güvenliğini stratejik sektör ilan ediyor

Fransa, ülkenin stratejik açıdan önemli ve kontrol edilmesi gereken sektörler listesine yapay zekâ ve veri güvenliğinin de eklenebileceğini söyledi.

Fransız Dış İşleri Bakanı Bruno LaMaire, cuma günü yaptığı açıklamada, “Fransa’nın yapay zekayı ve veri koruma şirketlerini ülke için stratejik açıdan önemli bulduğunu, bu sebeple hükümetin, Fransız şirketlerinin bu endüstrilerden dış alımlarını engelleyebileceğini” söyledi.

Reuters’ın haberine göre, Fransa’da 2014’te düzenlenen bir kararname ile yabancı şirketler enerji, telekomünikasyon, ulaşım, su ve sağlık sektörlerindeki Fransız menşeili şirketlerin yönetimini devralmadan önce Fransız devletinin iznine tabi oluyor.

İlgili haber>> Fransa siber ordu kuruyor, 2600 siber savaşçı görev alacak

Le Maire BFM TV’de ayrıca şunları dile getirdi:” Kanaatimce, mevcut ekonomik eğilimlere baktığınızda, bu kararnameye eklenebilecek bariz pek çok sektör var. Pek çok şeyin kişisel veri ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Gerçekten yatırımcıların verilerimizi pazarlamasını istiyor muyuz? Yapay zekâyı düşünüyorum da, daha fazla yatırım beklediğimiz, çok hassas bir sektör.”

Bunun yanında, bir Fransız şirketi, yabancı bir veri koruma şirketini devralmaya girişmiş durumda: Fransız güvenlik şirketi Thales ve Amsterdam merkezli Gemalto perşembe günü yayınladıkları ortak bildiride geçen ay Thales’in 4.8 milyar EUR’luk Gemalto nakit satın alımının 2018 yılının ikinci yarısında kapanması beklendiğini açıkladı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu