ÇinSiber Güvenlik

Çin Hong Kong protestocularını mobilden vurdu!

 

Hong Kong’daki Çin yönetimine karşı düzenlenen eylemlerde WhatsApp kullanan aktivistlerin telefonlarına protestoları daha rahat koordine etmeyi sağlayan bir program hakkında tanıtım mesajı ulaştı. Tanıtım adresine tıklayan göstericilerin indirdiği programın, muhtemelen Çin hükümeti tarafından geliştirilmiş, kullanıcıların telefonlarını hackleyen zararlı bir yazılım olduğu ortaya çıktı. San Francisco’daki Lacoon Mobile Security şirketi müşterilerinin ağlarında olağan dışı trafik gözlemleyince bu sahte programı incelemeye aldı. Programın veri gönderdiği sitelerin izini süren şirket araştırmacıları Iphone’lardan bilgi çalabilen nadir rastlanan bir zararlı yazılım ile karşılaştı.

Program Iphone’a yüklendiği andan itibaren telefondaki rehber, mesajlaşma, arama kayıtları ve fotoğraflara ulaşabiliyor. Telefondaki kayıtları oynatma ve bilgileri başka bir adrese gönderme kabiliyetine sahip bu program Iphonelar’ın en hassas bölgelerinden birine, uygulamalar, email ve satın alma bilgilerinin bulunduğu anahtar dizinine erişiyor.

Hem iOS’un hem de Android’in zayıf noktaları var. iOS çalıştıran telefonları hacklemek kolay değil ancak, eğer telefonlar Apple’ın koyduğu, ne tür uygulamaların çalıştırılacağına ilişkin, engelleri aşması için kırıldıysa, başka bir deyişle ‘’jailbrake’’sürecinden geçirildiyse, bu mümkün. Zararlı yazılımın sinyal yolladığı siteyi inceleyen Lacoon şirketi araştırmacıları, yazılımın ‘’emir komuta’’ sunucusunun Çince yazıldığını gözlemlemiş. Programla ilgili, şirketin kurucularından ve  CEO’su Michael Shaulov, ‘’Ne iOS’u hedef alan böylesine karmaşık bir şey ne de Çin izi taşıyan böyle bir şey görmemiştik’’ dedi. Shaulov’a göre bu veriler hackerların Çin hükümeti ile çalışıyor olabileceklerini işaret ediyor. Çin konsolosluğu konu hakkında yorum yapmadı.

mobil

Her ne kadar Lacoon bune benzer bir zararlı yazılımla daha önce karşı karşıya gelmediyse de, bu başka araştırmacılar için geçerli değil. Dallas merkezli siber istihbarat şirketi iSight Partners’tan John Hultquist’e gore, program Çin istihbarat servisinin Tibetli aktivistleri hedef alan casusluk yöntemlerine benzer. Geçen sene hackerlar Çin’deki Uygur topluluğunun bir konferansa katılan üyelerine uygulama gibi görünen zararlı yazılım yolladı. Programı kullananlar konferansla ilgili bilgileri gördüler, ancak yazılım arka planda telefon kayıtlarını ve telefonun mikrafonu ile çevrede konuşulanları kaydetti.

Mobil cihazlar için geliştirilen casusluk yazılımları öyle başarılı ki, Çin hükümeti ve ordusunun birbiri ile yarışan iki farklı yazılımı var. Hultquist durumu ‘’ Çin istihbarat toplama faailyetleri askeri bölgeler boyunca ilerliyor. Bu konuda çalışan bir çok grup olduğu görülüyor’’ şeklinde açıklıyor.

iSight, Çin haricinde Rus casusluk grubu Tsar Team’in de izini sürüyor. Grup ABD hükümet görevlilerinin, savunma şirketlerinin ve enerji şirketi yöneticilerini mobil casusluk yolu ile hedef almış. Grup Hultquist’e göre ABD ve AB ağlarında hareket eden grup cihatçıları hedef alıyor. Hultquist bu durumu ‘’Bir Çeçen cihatçıyı hedef almanın, telefonlarını dinleyip GPS ile yerini belirlemenin ne kadar da önemli bir araç olduğunu görebilirsiniz’’ şeklinde yorumladı.

Lacoon şirketi Hong Kong’da kullanılan programın iOS’u nasıl kırdığını belirleyemedi. Bir teoriye göre hackerlar Iphonelar’ın henüz bilinmeyen bir zayıflığını kullanarak cihazlara uzaktan erişebiliyorlar. Holtquist’a göre bu teori sadece bir spekülasyon, ancak yine de fikir olarak korkutucu.

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu