Siber Güvenlik

Çalıntı verilere ulaşan ABD’li gazeteciye hapis cezası

barret

ABD’de bilgisayar korsanlığı yapan Anonymous grubuyla bağlantısı bulunan gazeteci Barrett Brown, kullanıcıları çalıntı verilere yönlendiren internet bağlantılarını yayımlamaktan beş yıl hapse mahkum edildi.

Brown önce 100 yıldan fazla hapis cezası gerektiren suçlamalarla yargılanmış, ancak geçen yıl suçunu kabul edince cezası hafifletilmişti.

Barrett Brown yasaları, yasa dışı hükümet faaliyetlerini ortaya çıkarmak için çiğnediğini söylüyor.

Brown davası ifade özgürlüğü savunucuları ve medya haklarını savunan örgütlerce eleştirilmişti.

Brown’un destekçileri arasında, Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) casusluk programını kamuoyuna duyuran gazeteci Glenn Greenwald da bulunuyordu.

33 yaşındaki Brown, eylemci kimlikleriyle bilinen Anonymous grubunun savunucularından biri olmuş ve sık sık grup hakkında mülakat vermişti.

‘Başkaları da yapıyor’

Amerikalı gazeteci, savunma istihbarat şirketi Stratfor’dan çalınan bilgilere ulaşım sağlayan bağlantıyı internette paylaşınca gözaltına alınmıştı.

Brown, Nisan ayında hakkındaki üç suçlamayı kabul etti. Bunlar, polis aramasını engellemek, internette tehdit etmek ve Stratfor’a ait verilerin yayılmasında rol oynamaktı.

Ancak Fransız Haber Ajansı AFP’ye göre, dünkü duruşmadan önce yayımladığı bir açıklamayla Brown, davayı çürütmeye yönelik güçlü bir savunmada bulundu.

Barrett Brown, “Herkesin ulaşabileceği bir dosyanın bağlantısını kopyalayıp yapıştırdığım için hükümet beni onlarca yıl sürecek hapis cezasıyla karşı karşıya bırakıyor. Bu bağlantıyı başka gazeteciler de herhangi bir hukuki işlemle karşılaşmaksızın paylaşıyor.” dedi.

Brown’un gazeteciliği yüzünden cezalandırıldığını belirten medya hakları örgütleri de gazeteciye büyük destek veriyor.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu