Kritik Altyapı GüvenliğiSiber Güvenlik

Bilgisayar korsanı, uçağı ‘hack’lemiş 

Amerikalı bilgisayar korsanı Chris Roberts’in uçaklarda bulunan televizyon ve sinema sistemlerine sızdığı ve bir keresinde uçak motorlarının dahi kontrolüne yetkisiz erişim sağladığı iddia edildi.

Bilgisayar korsanı, Amerikan Federal Araştırma Bürosu (FBI) dedektiflerince geçtiğimiz nisan ayında, bir uçuş sırasında Twitter üzerinden uçak sistemine nasıl sızıldığına yönelik yaptığı sohbeti fark etmesi üzerine gözaltına alınmıştı.

Sorgulama sırasında, Roberts’in 2011 ile 2014 yılları arasında 15-20 kez uçaklarda bulunan eğlence sistemine sızdığını itiraf ettiği de ortaya çıktı. Roberts’in ayrıca bu sistem üzerinden uçağın ana kontrol bilgisayarına sızıp uçağa “yüksel” komutu verdiğini de öne sürdü.

İLGİLİ HABER>>> ABD’Lİ HAVAYOLU FİRMALARINA HACKER UYARISI

Bilgisayar korsanı, Boeing’in 3 uçak tipi ile Airbus’un bir uçak tipindeki açıkları bildiği ve Thales ile Panasonic’in hazırladığı uçak içi eğlence sistemlerini de hacklediğini savundu.

Korsanın, geliştirilmiş bir Ethernet kablosu ile koltuğun altında bulunan kontrol sistemine bilgisayarı ile bağlandığı ve bu şekilde uçağın ana bilgisayarına da girdiği ifade edildi.

FBI ajanları da yaptığı araştırmada, Roberts’in oturduğu koltuğun altındaki kontrol sisteminin hasarlı olduğu tespit etti. Ajanlar, Robert’in bilgisayarına, iPad’ine ve diğer bazı sürücülere el koydu. Sabit diskler içinde bilgisayar ağlarına sızmak için “nahoş” programlar olabileceği de kaydedildi.

İLGİLİ HABER>>> BİR SATIRLIK KOD HATASI İNGİLİZ HAVA SAHASINI NASIL KİLİTLEDİ?

Ancak Roberts’in bu iddialarına Boeing inanmamış gözüküyor. Şirket, eğlence sistemleri ile uçağın ana bilgisayarı arasında bir bağ olmadığını açıklamış durumda. Ayrıca uçaklarda bulunan yol gösterme sistemlerinin de ancak pilotun onayı ile değiştirilebildiğini belirtti.

Airbus, Roberts’in iddialarına henüz cevap vermese de daha önceki açıklamalarında uçağın ana sistemlerini korumak için güvenlik duvarlarının olduğunu ve bunların da sürekli gözden geçirildiğine işaret etmişti.

Bilgisayar korsanı Roberts, FBI’a verdiği ifadeleri basın kuruluşlarına yaptığı açıklamalarda değiştirmiş gözüküyor. Uçak bilgisayarlarına girip girmediğine yönelik soruları geçiştiren Roberts, güvenlik birimlerinin ifadesindeki bir bölümü alıp şişirdiğini savundu.

 

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu