ABDKritik Altyapı Güvenliği

ABD’den havayolu firmalarına hacker uyarısı

ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) Wi-Fi yoluyla siber saldırı yapılabileceği yönündeki raporunun ardından, havayolu firmalarına uyarı geldi.

FAA raporunun bir uzman tarafından reddedilmesi ve bugüne kadar Wi-Fi ile uçaklara düzenlenen bir saldırıya ait delil bulunmamasına rağmen, havayolu firmalarına bu konuda dikkatli olmaları gerektiği belirtildi.

FBI ve havaalanlarının güvenliğinden sorumlu TSA, kamua açık Wi-Fi ağları ve uçaklardaki eğlence sistemleri aracılığıyla navigasyon sistemlerine erişmeye çalışacak yolculara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

ABD’li yetkililer, geçtiğimiz hafta bir güvenlik konferansına gitmek için bindiği uçakta ‘siber saldırı yapmayı deneyeceği’ yönünde şaka tweet’i atan Chris Roberts’ı uçaktan indirmişti. Güvenlik araştırmacısı Roberts, dört saat sorgulandıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Federal yetkililer, ne kadar mümkün olup olmadığı bilinmese de, uçakların bilgi sistemine izinsiz giriş yapmanın yasalara aykırı olduğunu belirtti.

Kaynak: Al Jazeera

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu