Siber Güvenlik

‘Basın bülteniyle borsa vurguncusu’ hacker hakim karşısında

2014 yılında gerçekleştirilen ve en büyük boyutlu borsa sahteciliklerinden biri olarak kabul edilen soygunun davasına başlandı. Vadym Iermolovych adında Ukraynalı bir hacker, üç ekonomi e-dergisini ve kamu dışı finans bilgilerini ele geçirmekle ve bunları ticari faaliyetlerde kullanmakla suçlanıyor. Hackerlar kamuya açıklanmamış finansal bilgileri borsa oyuncularına satarak piyasaların manipüle edilmesine olanak tanımış, yayımlanmamış basın bültenlerinin yardımıyla elde edilen bu bilgilerle 30 milyon dolarlık soygun gerçekleştirilmişti.

İLGİLİ HABER >> HACKER’LAR ASYALI ŞİRKETLERİ BILL GATES İLE VURUYOR

ABD Adalet Bakanlığı, 28 yaşındaki Iermolovych’in, federal yargıcın elektronik sahtekarlık, hacker’lık ve kimlik hırsızlığı suçlaması üzerine kimliğini ifşa etti. Yetkililer, hacker’ın 2014 yılında en büyük menkul kıymetler dolandırıcılığı olarak kayda geçen bilgisayar korsanlığından tutuklandığını ifade etti.

Soruşturmacılara göre Iermolovych; Marketwired, PR Newswire ve Business Wire’ın ağlarını ele geçiren şebekenin üyesi. Grup ise 150 binden fazla güvenilir finansal haberleri daha basılmadan basın bültenlerinden çalıp; bunları içerden bilgiyle menkul değer alıp satan ticaret adamlarıyla iş yapmaktaydı.

İLGİLİ HABER >> HACKERLARDAN BÜYÜK BORSA DOLANDIRICILIĞI

Federal savcı tarafından suçlanan üç hacker ve yedi borsacıdan oluşan grubun yanında, 40’tan fazla kişi de ABD Sermaye Piyasası Kurumu tarafından üstü örtülü uyarıldı.

Yetkililer; birçoğu Rusya ile bağlantılı olan borsacıların hacker’lara, finansal rakamlarının artmasını istediği bir ‘alışveriş listesi’ verdiği ve sonra da pek çok şirketle ticari faaliyetler yürüttüğünü söyledi.

Şubat 2010’dan Ağustos 2015’e kadar devam eden dolandırıcılık faaliyetinin, oltalama saldırılarını içeren siber atak serisiyle başlayıp kar marjları ve kazançlarla ilgili bilgileri ele geçirmeleriyle devam ettiği bildirildi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu