Siber Güvenlik

Bangladeş Merkez Bankasına siber soygun vurgunu

Bangladeş Merkez Bankası Başkanı Atiur Rahman, bankanın Amerika’daki hesabından sanal yollarla çalınan 81 milyon dolarlık siber hırsızlığın ardından istifa etti. İngiliz haber ajansı Reuters’a göre saldırı tarihin en büyük siber soygunlarından biri olarak gösteriliyor. 

Merkez Bankası Rahman, kurumunun imajını korumak ve de az da olsa örnek teşkil edebilmek için istifa ettiğini söyledi. 

Maliye Bakanı Abul Maal Abdul Muhith’in verdiği bilgiye göre ise, hükümet aynı zamanda iki merkez bankası başkan yardımcısını da kovdu. Habere göre Rahman’ın istifası 160 milyon nüfuslu ülke için bir darbe niteliğinde olabilir. 

İLGİLİ HABER >> SİBER SOYGUN ÇETESİ 1 MİLYAR DOLAR ÇALDI

Orta gelir statüsüne ulaşmayı amaçlayan ülkede, Rahman en büyük itici güçlerden biri olarak gösteriliyordu. Rahman’ın başkanlığı esnasında bankanın döviz rezervleri 4 kat artarak 28 milyar dolara ulaştı.

Siber soygunu bir “deprem” olarak nitelendiren Rahman, bankanın ülkedeki ve ülke dışındaki istihbarat servislerini ivedilikle bilgilendirdiğini, ayrıca uluslararası uzmanları olayı incelemek için ülkeye getirdiklerini söyledi.

İLGİLİ HABER >> İRAN İSRAİL SİBER SAVAŞININ İLK KURBANI: SANDS KUMARHANELERİ

Dava kumarhanede son buluyor

Olayla ilgili ortaya çıkan ilk detaylar, hackerların bankanın serverlarına sızmayı başararak çaldıkları paranın 30 milyon dolarlık bir kısmını nakit olarak Filipinler Manila’da bir kumarhane işletmecisinin hesabına aktarıldığı yönünde. 

Filipinli yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, bankanın Federal Reserve Bank of New York (New York Merkez Bankası)’ da ki hesabından çalınan paranın geriye kalan kısmı ise Filipinlerdeki iki farklı kumarhaneye gönderildi. 

Açıklamaya göre, soyguncular parayı dolar ve Filipin pezosu halinde bir kaç gün içinde Çinli bir kumarhane işletmecisinin hesabına aktardı. Kimliği henüz öğrenilemeyen bilgisayar korsanları, geçtiğimiz ay Bangladeş bankasının bilgisayar sistemine sızmış  ve bankanın FED hesabından 951 milyon dolar çalmaya çalışmıştı.

Sadece 81 milyon dolar çalabilen hırsızlar parayı da Filipinlerdeki bazı kişi veya kişilere aktarmıştı. 

Banka yetkilileri,  çalınan parayı kurtarabilmenin ve de soyguncuları yakalamanın çok küçük bir umut olduğunu ve de aylar alabileceğini söylüyorlar.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu