ABDSiber Güvenlik

ABD siber bütçesini 14 kat arttırdı!

obama-budget-gfx-0214

 

Sony saldırısının ardından siber güvenliğin ülke çapında tartışılır hale geldiği ABD’de, siber güvenliğe yapılan harcamaların artırılması tartışılıyor. ABD başkanı Barack Obama, 2016 mali yılı için bütün ABD’de siber güvenlik bütçesinin 14 milyar dolara çıkarılmasını istedi.

Son yıllarda federal siber güvenlik harcamalarında düzenli bir harcama görülüyor. Bu da aslında ABD şirketlerinin ve devlet organlarının konunun hassasiyetine verdikleri önemi göstermesi açısından önemli.

Bütçedeki fonlama, ülkedeki siber güvenliğin artırılması amacıyla çeşitli öneriler içeriyor. Örneğin, EINSTEIN isimli siber olay tespit ve engelleme sistemi, federal bilgisayar ağlarının izleme ve teşhisinin yapılması, siber olay müdahale eğitimlerinin yaygınlaştırılması, bu bütçe kapsamında değerlendiriliyor.

Obama, 2 Şubat 2015’te hazırlanan bütçeyi Kongre’ye onaylanmak üzere gönderdi. Hazırlanan bu bütçe, siber saldırıların günden güne özel sektörü, kritik altyapıları ve Federal hükümeti hedef alır hale gelmesini temel alıyor. Bütçedeki önemli detaylar şöyle:

– Bütçe önerisi, siber güvenlik harcamalarının 1 milyar dolardan 14 milyar dolara çıkarılmasını öneriyor.

– Bütçe, siber güvenlik konusundaki girişimleri ve öncelikleri belirtiyor ve olay engelleme ve müdahale kabiliyetlerinin geliştirilmesini de içeriyor.

– Bütçe ayrıca, devletin özel sektörle bilgi paylaşımı kabiliyetlerinin geliştirilmesini ve herhangi bir siber durumda ortaya çıkacak tehditlere karşı kendisini korumasını sağlamak için öneride bulunuyor.

– Öneride ayrıca, siberalanın çok daha güvenlikli hale getirilmesi için araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yatırım yapılması önerililyor.

– ABD’nin siber tehditlere cevap verme kabiliyetlerinin gelişitirilmesi üzerinde duruluyor. Bu öneriye göre, sivil bir siber kampüs kurularak daha iyi bilgi paylaşımı hedefleniyor. Maddede ayrıca siber suçlarla mücadele için diğer ülkelerle işbirliğinin sağlanması da hedefleniyor.

– ABD’deki siber işgücünü de artırmayı hedefleyen bütçe, devlet kurumlarının ve bilgi sistemlerinin korunmasını, öncelik olarak ortaya koyuyor.

-Bütçe genel olarak Amerikan vatandaşlarının, sistemlerinin ve bilgilerinin, siber tehditlerden korunmasına imkan tanıyacak düzenlemeleri içeriyor.

Bütçe hakkında Beyaz Saray’dan yayınlanan özet bildiri, siber savunma bütçesi hakkında şunları kaydetti: “Özel sektörü, kritik altyapıları ve federal hükümet organlarını hedef alan siber tehditler, hiç bir sektör, ağ veya sistemin bu tehditlere karşı korunaklı ve dokunulmaz olmadığını göstermiştir. Bu tehditler, ticari ve resmi sırları ve malları çalmayı, veya zararlı ve aksatıcı eylem yapmayı amaçlayan saldırılardır.”

Siber güvenlik için sadece Pentagon’un bütçesinin 5.5 milyar dolara yükseltilmesi öngörüldü. Geçen ay bu kurumun temel silah test ekibi, neredeyse bütün Amerikan silahlarının siber saldırılara karşı önemli açıklıklar barındırdığını belirtmişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu