Siber Güvenlik

ABD’den hackerlara açık davet: Pentagon’u hackle!

Bazı Amerika Savunma Bakanlığı websitelerinin ağ güvenliğinin test edilmesi amacıyla Pentagon kurum dışı hackerları “Pentagon’u hackle” (Hack the Pentagon) projesi için Pentagon sistemlerine davet ediyor.

Amerika merkezli özel sektörde faaliyet gösteren bir çok büyük şirketin sistemlerindeki güvenlik açıklarının tespiti amacıyla yürüttüğü “bug bounty” adı verilen benzer yarışmalardan esinlenerek yürütülen proje için Pentagon Nisan ayında hackerları tesislerinde ağırlayacak. Pentagon Dijital Savunma Servisi tarafından yürütülen proje Amerika’daki devlet kurumları arasında bir ilk olma niteliğini taşıyor.

İLGİLİ HABER >> PENTAGON KENDİ AĞLARINI HACKLEYECEK ŞİRKET ARIYOR

Bu gibi projelerin amacı siber uzmanların ağ güvenliğini tehdit edecek açıkları kötü niyetli siber saldırganlardan önce tespit etmesi. Bu şekilde daha gerçekleşmeden büyük bir güvenlik ihlalinin önüne geçilmesini sağlıyor. Oluşabilecek herhangi bir saldırıya karşı güvenlik ağı güçlendirilerek kurumların para ve zaman açısından da tasarruf etmesi sağlanıyor.

Savunma Bakanı Ash Carter konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada “Bu yenilikçi girişimin dijital alanda savunmamızı ve neticede ulusal güvenliğimizi sağlamlaştırabileceğine inancım tam” dedi. Aynı zamanda bu sektördeki uygulamalardan öğrenecek çok şeyleri olduğunu söyleyen Carter, günümüz dünyasının ve rakiplerinin çok hızlı geliştiğini, bu sürekli yenilenen ortamda aynı şeyleri yapmanın bir zaman sonra ise yaramayacağını düşündüğünü ekledi.

İLGİLİ HABER >> ABD’NİN 6 MİLYON DOLARLIK GÜVENLİK DUVARI HACKERLARI DURDURAMADI

LinkedIN ve Ebay eski yöneticilerinden, Beyaz Saray’daki Baş Veri Uzmanı DJ Patil yazılımların giderek karmaşıklaştığı ve test edilmesinin zorlaştığı günümüzde bug bounty adı verilen bu yarışmaların güvenlik açıklarını tespitte etkili bir yöntem haline geldiğini belirtti. Diğer kurumların Pentagon’un projesini takip ettiğini, bu kervana onların da katılabileceğinin de altını çizdi.

Pentagon yarışma ile ilgili yaptığı açıklamada kritik ağların ve silah sistemlerinin ilk etapta yarışma kapsamına dahil olmayacağını belirtti. Tabii, yarışma için katılımcılardan istenen bazı şartlar da bulunuyor. Proje katılımcıları Amerika vatandaşı olmak ve detaylı bir sicil taramasından geçmek zorundalar.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu