Siber Güvenlik

ABD Ordusu tweet atan sahte askerlere karşı alarmda

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte kamu çalışanları ve ordu mensupları hakkındaki bilgilere erişim hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bu sorunla baş etmeye çalışan ABD ordusu şimdi dolandırıcı sosyal medya hesaplarını bulup izleyecek uzmanlar arıyor. Tüm bunları sağlayacak olan yetkililerden de sosyal medya dolandırıcılarını takip edip sonlarını getirecek web tabanlı çözüm üretmeleri bekleniyor.

Facebook, Twitter, LinkedIn ve Skype gibi yaygın platformların yanı sıra dolandırıcıların uzanabildikleri her yeni siteyi de listelerine katmaları gereken görevlilere ek olarak hükümet de bir girişim başlatmış durumda.

‘Genel Hizmetler İdaresi’ (GSA), kullanıcıların doğrulamasına açık ‘ABD Dijital Kaydı’ adında yeni bir platform kurdu. Daha önce böyle bir şey görmediğini ifade eden eski çalışan ve yeni danışman Martha Dorris: “Ordu dijital kayıt sistemine geçerse onay kodunu giremeyen hesap doğrudan sahte olarak mimlenecek. Ancak bana öyle geliyor ki esas öncelik problemin saptanmasında ki zaten bunun için sosyal medya yetkilisi arıyorlar. Önce problemi tanımlayıp ikinci aşamada araştırmaya geçecek ve sorun bulunursa bunun üzerine gidecekler.” diyor.

İlgili haber >> Sosyal medya hesaplarını kullanırken ne kadar sorumlu davranıyorsunuz?

Ordunun meseleyi tanımlama aşamasında olduğunu düşünen Dorris haklı olabilir: Birim, 14 Şubat Sevgililer Günü öncesi internette dolanan sahtekarlara karşı tüm asker ve ailelerini uyaran bir metin yayımladı. Ordu mensupları ve ailelerinin fotoğraflarını sahte hesap profilleri için kullanıp sivilleri bu kimliklerle dolandıranları önlemek amaçlı uyarılar yetersiz olabilir. Çünkü Dorris’e göre sahte hesap açmak göründüğünden çok daha kolay: Fotoğraflarınızı ele geçiren biri sizin adınızla hesap açıp arkadaşlarınızı ekleyebilir ve kısa zaman sonra Facebook’tan hesabınızın kopyalandığına dair bir mesaj gönderebilir. Bu durumda ilk yapmamız gerekense Facebook ya da diğer platformlarda sahte hesabı herkese duyurmak olacaktır.

Birim, güvenliği artırıp dışarı bilgi sızdıranları avlamakla meşgul mü kesin olarak bilinmiyor ancak merak edilen şu ki neden dışarıdan destek istiyor? “Bunun cevabını henüz alamadık ama sahte hesaplar neredeyse bütün kurumlarda yuvalanmış vaziyette ve vatandaşların kafasını giderek daha fazla karıştırıyor.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu