Siber Güvenlik

AB Savunma Bakanlarına siber güvenlik tatbikatı

Artan siber tehditlere karşı ortak savunma arayışındaki Avrupa Birliği, bu konuda önemli bir adım atıyor. AB savunma bakanları, eylül ayında siber savunma tatbikatı yapacak.

AB dönem başkanlığını yürüten Estonya’nın organize ettiği tatbikatta, siber saldırı sonrası yönetim stratejileri ve bakanların genel istidatları test edilecek. Estonya’nın başkenti Talinn’de 7 Eylül’de gerçekleşecek tatbikat, bu seviyede düzenlenen ilk tatbikat niteliğinde.

İlgili haber >> Almanya-Rusya arasında siber atışma

Stratejik ‘EU CYBRID 2017’ adlı tatbikata dair bilgi veren Estonya Savunma Bakanı Jüri Luik,  böyle bir tatbikatın şu an, her zamankinden daha fazla acil olduğunu belirtti. NATO ve AB ülkelerinin siber alemde daha mütecaviz tehditlere karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Bu girişimin arkasındaki motivasyonlardan birinin AB ile NATO arasındaki işbiriliğini artırmak olduğunu söyleyen Luik, “İnternette ülkeler ve teşikalatlar arasında bir sınır yok. Siber tehditlere karşı koymak için AB ile NATO arasındaki işbirliğine yöelk bariyerler kaldırılmalı.” dedi.

Tatbikatın, AB içinde savunma işbirliğinin geliştirilmesine yönelik gişirimlerin olduğu bir dönemde gerçekleşmesi de ayrıca önem arz ediyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu