Küresel

Apple’dan aşılara emojili destek : Yeni şırınga emojisiyle aşıya teşvik amaçlanıyor

ABD’li teknoloji devi Apple, Kovid-19’la mücadele kapsamında emojilerinden birini aşıya destek olmak için değiştirdi.

Şirket ucundan kan damlayan şırınga emojisini, Kovid-19 aşısına uyacak şekilde tasarlamaya karar verdi. Bu imaj değişikliğinin C aşıya teşvik edici bir etkisi olabileceği değerlendiriliyor.

Apple’ın yeni emojisinde şırınganın içi boş. İnternette kullanılan simgeleri toplayan ve izleyen Emojipedia adlı siteye göre, artık aşı emojisini Covid-19’dan bahsederken kullanmak, daha mümkün hale geldi.

Emojipedia geçen yıl internet iletişiminde aşı gündemi nedeniyle şırınga simgesinin kullanımının hızla arttığını bildiriyor.

Siteye göre şırınga emojisi daha önce en çok kan bağışı ile ilgili olarak kullanılıyordu.

EMOJİ KOVİD-19’LA ÖZDEŞLEŞTİ

Ama koronavirüs salgınının başlamasından sonra maske ve mikrop emojileri gibi şırınga emojisinin kullanım yerleri de büyük ölçüde değişti ve ağırlıkla aşı için kullanılıyor.

Aralık ayına gelindiğinde artık şırınga emojisi en çok “aşı” “Kovid-19”, “Pfizer” ve “Moderna” kelimeleriyle özdeşleşmişti. Apple konuyla ilgili bir açıklama yapmadı ama şırınga ile ilgili değişiklik Apple’ın son cep telefonu işletim sistemi iOS 14.5’un beta versiyonunda keşfedildi ve yakında muhtemelen tüm kullanıcılar tarafından erişilebilecek.

Aşı pasaportuyla toplanan verilerin güvenliği nasıl sağlanacak?

Yeni emojilerin sektörü düzenleyen kurumlardan biri olan Unicode Konsorsiyumu’nun onayına sunulması gerekiyor ama mevcut emojilerde Apple’ın yaptığı türden küçük değişiklikler böyle bir onay olmadan yapılabiliyor.

Google’ın Android işletim sistemlerinde böyle bir değişiklik olmadı ama büyük yazılım firmaları genellikle bir süre sonra aynı tasarımda birleşiyor. Apple 2016 yılında tabanca emojisini su tabancasına çevirmiş, Google, Samsung, Microsoft ve diğerleri de bir süre sonra onu izlemişlerdi.

Kaynak: BBC Türkçe

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu