Küresel

Covid-19 sonrası için bir zorunluluk: Siber güvenlik okul müfredatlarına girmeli

Sonuçlarını kimsenin önceden kestiremediği Covid-19, sadece sağlık alanındaki yıkıcı etkisiyle değil ekonomik anlamda da dünya çapında büyük bir etki yarattı. Şirket çalışanları neredeyse bir gecede uzaktan çalışmaya başladı. Bu durum benzeri görülmemiş değişiklikleri zorunlu kıldı ve binlerce kuruluşu açmaza soktu.

Ülkeler arasında, kurumsal ağlara bağlanmak için binlerce uç noktaya ihtiyaç duyuldu. Bu talep artışı ise uzaktan çalışanları çok daha büyük bir risk grubuna soktu. Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırmada işletmelerin %92’si siber saldırı yaşadığını ve saldırılarda bir artış olduğunu söyledi.

SİBER ZAFİYETLERİ ÖNLEMENİN YOLU

Peki salgın döneminde ve daha sonrasında oluşacak siber güvenlik zafiyetlerini önlemenin yolu nedir? Yeni nesil siber güvenlik uzmanlarının yarının zorluklarını ele alması için nasıl bir hazırlık yapmaları gerekir? Bu tarz soruların cevabı ise eğitim sisteminde yatmakta. Yapabileceğimiz en iyi şey, okullarda ve üniversitelerde gençlere Covid-19 salgını sonrasındaki dünyada gerekli olacak teknik becerileri vermektir.

İşte Türkiye’deki Siber Güvenlik Yüksek Lisans Programları

DAHA ÇOK SİBER GÜVENLİK UZMANI YETİŞTİRMELİ

Avrupa ve ABD’de siber güvenlik uzmanı eksikliği olduğu biliniyor. Mevcut siber güvenlik personelleri üzerindeki iş yükü ise gün geçtikçe artıyor. Çoğu şirket siber güvenliği yabana atsa da Covid-19’la beraber artan siber saldırılar, siber güvenliği bir kenara bırakan şirketleri hedefliyor. Böylece ne kadar büyük olursa olsun güvenlik açığı bulunan şirketler mali zarar ve itibar kayıplarıyla yüzleşmek zorunda kalıyor.

Pandemi süreci tekrar gösteriyor ki siber güvenlik alanına yatırım yapmak hem kısa hem de uzun vadede kar sağlıyor. Ancak bu açmazı çözmek için daha fazla siber güvenlik uzmanını yetiştirmek gerekiyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde üniversite müfredatlarına siber güvenlik alanının eklenmesi ve bu alandaki çalışmaların geliştirilmesi bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor.

MÜFREDATA SİBER GÜVENLİK EKLENMELİ

Önceki nesillerin aksine günümüz öğrencileri dijital dünyada doğmuş gençlerden oluşmaktadır. Dijital dünyaya erişim şimdiki nesil için bu kadar kolayken aynı gençlerin siber güvenlik becerilerini geliştirmek ise bu alana dair bir sistem geliştirmedikçe zor. Ulusal Siber Güvenlik İttifakı ve Microsoft tarafından ABD’de yapılan bir anket, öğretmenlerin %91’inin siber güvenliğin öğretilmesi gerektiğine inandığını ortaya koyuyor. Siber güvenliğin okul müfredatlarına girmesi ise konuya dair ilginin artmasına ve daha fazla öğrencinin bu alanda istihdam edilmesine yol açabilir.

İşletim sistemlerini, veri merkezlerini, kodlamayı ve diğer birçok konuyu içinde barındıracak bir eğitim, siber güvenlik adaylarının teknik alanda gelişmesini sağlayabilir. Ancak “sosyal beceriler” de unutulmamalıdır. Güvenlik uzmanları, karmaşık konuları çok fazla teknik geçmişi olmayan insanlara iletmek zorunda oldukları için bu eğitim sosyal alanı da kapsamalıdır.

Siber güvenliğe ilgi duyanların olabildiğince çok “gerçek dünya” deneyimi kazanma fırsatına sahip olmalarını sağlamak da önemlidir. Pek çok farklı güvenlik alanı olmakla beraber geleceğin uzmanları da en çok hangi alanlarla ilgilendiklerini ancak farklı güvenlik alanlarını deneyerek anlayabilirler. Geleceğin siber güvenlik uzman adaylarına bu konularda deneyim kazandırmak, önlerini açmak ve yol göstermek de bu müfredatın içermesi gereken bir konu olmalıdır.

İşte Türkiye’deki Siber Güvenlik Yüksek Lisans Programları

YENİ NORMALE ALIŞMAK

Covid-19 salgınıyla beraber “yeni normal” koşulları birçok alanın çalışma düzenini değiştirmekle beraber geleneksel mesai düzenini de değiştirdi. Evden çalışma ortamı esnek çalışmayı da beraberinde getirdi. Bu zorlu koşullara adapte olabilecek teknik becerilere sahip, var olduğu koşulları değiştirebilecek kapasitesi olan yeni siber güvenlik uzmanlarına ihtiyaç var. Öğrencilere bu yeni normal koşullarını öğretmek de gelecekte oluşabilecek risklerin de önüne geçebilir.

GELECEĞE BAKMAK

Zaman geçtikçe ve tehdit ortamı geliştikçe, siber güvenlik sektörü katlanarak büyümeye devam edecek. Önemli olan şirketleri, kurumları, kişileri siber güvenlik alanında eğitmek, önemini anlatabilmek. Eğitim sisteminde siber güvenlik konusunu müfredata sokabilmek. Bunları yapabildiğimiz takdirde gelecekte karşımıza çıkacak saldırılara karşı daha tedbirli olabilir, yaşadığımız dünyayı daha güvenli bir yer haline çevirebiliriz.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

  

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu