Küresel

TikTok’un sahibi Bytedance Trump’ı yalanladı: ABD’ye bağış yaptığımızdan haberimiz yok!

Çinli sosyal medya devi TikTok’un sahibi Bytedance, ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan ortaklığıyla yeni kurulacak olan TikTok Global şirketinin ülkeye 5 milyar dolarlık eğitim fonu sağlayacağına ilişkin iddiayı yalanladı.

Çin’in tartışmalı sosyal medya platformu TikTok’un Oracle’ın da dahil olduğu bazı ABD’li şirketlerle ortaklık kuracağı yönündeki haberlerin yankısı sürüyor. Başkan Trump Amerika’da yasaklanması gündemde olan TikTok’un faaliyetlerine devam edebilmesi karşılığında ABD’ye eğitim bağışında bulunma sözü verdiğini bildirmişti. Reuters ise TikTok’un sahibi Bytedance’ın sosyal medya postunda yapılan açıklamada Trump’ın bu iddiasını yalanladığını açıkladı. Postta ‘TikTok’un ABD’ye eğitim bağışı kapsamında 5 milyar dolarlık bir fon sağlayacağına ilişkin iddiaları biz de gazetelerden öğrendik” açıklaması yer aldı.

EĞİTİME YATIRIM YAPACAĞIZ

Şirketin resmi Toutiao hesabında şu ifadeler yer aldı: “Şirket, eğitim alanında yatırım yapacağını taahhüt etti. Ayrıca ortakları ve dünya çapında hissedarları ile birlikte öğrencilere yönelik yapay zekaya ve video teknolojisine dayalı bir çevrimiçi sınıf projesi hayata geçirme planları da var.

Trump, TikTok ile yürütülen pazarlığın bir parçası olarak yeni kurulacak şirketin eğitime 5 milyar dolar katkıda bulunacağını ve bu fonun Amerikan gençliğinin eğitiminde kullanılacağını söylemişti. Ancak ne TikTok ne de Oracle’ın açıklamalarında söz konusu fondan bahsedilmemesi dikkat çekti.

ByteDance, ABD Ticaret Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta, uygulamanın yeni indirmelerini ve güncellemelerini engelleyeceklerini açıklamasının ardından TikTok’a yönelik olabilecek herhangi bir baskıyı önlemeye çalışıyordu. ABD’li yetkililer, uygulamayı kullanan 100 milyon kadar Amerikalının kişisel verilerinin Çin Komünist Parti hükümetine aktarılmasından endişe duyuyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

  

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu