KüreselSektörel

Microsoft, Twitter derken TikTok’un yeni talibi Oracle

“Bir kızı on kişi ister bir kişi alır” atasözü dünyanın gündemindeki mikro video uygulaması TikTok için kullanılsa yeridir.

ABD menşeli bir şirket tarafından Amerika’daki operasyonları satın alınması gündemde olan TikTok’un sahibi BytdeDance’in durumu Mehlika Sultan’a aşık yedi gence benziyor. Önce Microsoft  ardından Twitter derken şimdi de Oracle satın almak isteyen şirketler listesine girdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok’un ABD’deki operasyonlarının, dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi Oracle tarafından satın alınmasına sıcak baktığını açıkladı.

ORACLE CEO’SU TRUMP İÇİN BAĞIŞ KAMPANYASI DÜZENLEDİ

California merkezli Oracle TikTok’un Kuzey Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki operasyonlarını satın alabileceğini duyurmuştu.

Donald Trump ise Arizona’da yaptığı konuşmada TikTok’un ABD ayağını satın almak için “Oracle’ın harika bir seçenek olacağını” söyledi.

Trump, Oracle İcra Kurulu Başkanı Larry Ellison için “Harika bir adam” dedi. Ellison, Şubat ayında Trump’ın seçim kampanyasına bağış toplanması için bir etkinlik organize etmişti.

Donald Trump ise daha önce herhangi bir Amerikan firmasının satın almaması halinde ülkede TikTok’u yasaklayacağını duyurmuştu. Trump, TikTok’un ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verme amacıyla kullanıldığına yönelik “güvenilir kanıtlar” olduğunu söylemişti. ABD’de İç Güvenlik Bakanlığı ve Ulaştırma Güvenliği Dairesi çalışanları ile silahlı kuvvetler personelinin TikTok’u kullanmaları yasak.

Şeytanlaştırılan TikTok’a bir de BM gözünden bakın!

ABD’nin TikTok ile savaşı

ABD Yabancı Yatırım Komitesi, Trump’ın açıklaması sonrası ByteDance şirketine 90 gün içinde uygulamanın ABD ayağını elden çıkarmasını tavsiye etti.

ByteDance ise kullanıcı verilerinin uygunsuz şekilde paylaşıldığı iddialarını birçok kez reddetti.

Washington’ın TikTok’a karşı girişimleri, birçok yorumcu tarafından Çin’le süren ticaret savaşının parçası olarak görülüyor.

Microsoft, TikTok’un ABD operasyonlarını satın almak için görüşmelere başlayan şirketler arasında başı çekiyor.

Twitter’ın da TikTok’un sahibi ByteDance ile bu doğrultuda görüşmeler yaptığı bildirildi.

Kısa videoların paylaşıldığı TikTok uygulamasını dünyada 2 milyar kişi cep telefonlarına indirmişti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: