Dijital Güvenlik
Trend

WhatsApp kullanıcılarını yeniden zora soktu: Sözleşmeyi reddedenlerin mesajları kapatılacak

Yeni gizlilik sözleşmesini kabul ettirmekte ısrar eden popüler mesajlaşma programı WhatsApp, şartları reddedenlerin mesajlarını kapatma kararı alarak kullanıcıları tekrar zor duruma soktu.

Programda 15 Mayıs’a kadar veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar mesaj gönderemeyecek ya da alamayacak. Bu kullanıcıların hesapları “aktif olmayan hesap” olarak tanımlanacak.

Aktif olmayan hesapların da 120 gün sonra silinebileceği belirtiliyor. WhatsApp’ta arama ve bildirimler 15 Mayıs’tan sonra “kısa bir süre” daha çalışmaya devam edecek. Ancak teknoloji haberleri sitesi TechCrunch bu sürenin sadece “birkaç hafta”yla sınırlı olacağını yazdı.

WhatsApp gizlilik sözleşmesini Ocak’ta güncellemişti.

Bu değişiklik, WhatsApp’ın bu yolla, çatı kuruluşu Facebook’la daha fazla veri paylaşacağını düşünen kullanıcıların tepkisine neden olmuştu. WhatsApp’tan daha sonra yapılan açıklamada bunun doğru olmadığı, değişikliğin işletmelere ödeme yapılmasını sağlamak için gerekli olduğu belirtilmişti.

Rekabet Kurumundan çarpıcı WhatsApp uyarısı: Tüketiciyi sömürüyorlar

AVRUPA VE İNGİLTERE HARİÇ BİLGİLER FACEBOOK’LA PAYLAŞILIYOR

WhatsApp halen IP adresi ve platform üzerinden yapılan alımlar gibi bilgileri Facebook’la paylaşıyor. Bu güncelleme Avrupa ve İngiltere’yi kapsamıyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve İngiltere için farklı bir gizlilik sözleşmesi geçerli. WhatsApp’ın ilk duyurusundan sonra milyonlarca kişi, Telegram ve Signal gibi benzer platformlara yönelmişti. WhatsApp, kullanıcılarının tepkilerinin ardından yeni sözleşmenin kabulüyle ilgili son tarihi 8 Şubat’ta 15 Mayıs’a kaydırmıştı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu