disinformation

Facebook ve Trump arasında gizli anlaşma: Bazı muafiyetler karşılığı dezenformasyon engellenmedi

Facebook ve Trump arasında gizli anlaşma: Bazı muafiyetler karşılığı dezenformasyon engellenmediFacebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in, eski ABD Başkanı Donald Trump ile gizli bir anlaşmaya yaptığı  ortaya çıktı.

PayPal’ın kurucusu Peter Thiel’in yeni biyografisi, Zuckerberg hakkında da bilgiler içeriyor. Kitaba göre; Mark Zuckerberg, hükümet düzenlemelerinden kaçınmak için Trump ile gizli bir anlaşma yaptı.

Max Chafkin’in “The Contrarian: Peter Thiel ve Silicon Valley’s Pursuit of Power”a göre Thiel; Trump’ın hem damadı hem de o dönemin Beyaz Saray danışmanı olan Jared Kushner ve Zuckerberg arasında bir anlaşma olduğunu duydu.

Anlaşmaya göre Facebook hükümetin düzenlemelerinden muaf tutulacak, bunun karşılığında da Trump’ın içeriklerini denetlemeyecekti. Zuckerberg ve Facebook iddiaları reddetse de New York Magazine, salı günü çıkacak olan kitaptan ayrıntılar verdi.

Örneğin, 2020’deki Black Lives Matter protestoları sırasında Twitter, Trump’ın bir gönderisini gizledi.

Zuckerberg, Axios haber sitesine verdiği demeçte iddiaları redderek, “Spekülasyonlardan haberdarım ama açık olmak gerekirse herhangi bir anlaşma söz konusu değil. Böyle bir anlaşma olmasının fikri bile yeteri kadar saçma!” ifadelerini kullandı.

Facebook problemli içerikleri engellememekle ve dezenformasyonla yeteri kadar mücadele etmemekle eleştiriliyordu. Starbucks, Adidas, Coca-Cola, Unilever ve Ford gibi büyük firmalar Facebook’la reklam anlaşmalarını geri çekmişti.

FACEBOOK, TRUMP’IN BAZI PROBLEMLİ İÇERİKLERİNİ ENGELLEMEDİ

Öte yandan Facebook, Trump’ın karmaşaya neden olabilecek içeriklerini engellemedi ve bu konuda eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Facebook’un eski küresel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Nick Clegg ise şirketin Eylül 2019’da politikacıların gönderilerini kontrol etmeyeceğini açıkladığını, kitapta belirtilen akşam yemeğinin ise bir ay sonra Ekim 2019’da gerçekleştiğini söyleyerek şirketi savundu.

Kaynak: Sözcü

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: