Türkiye

Türk Akademisyenden büyük başarı: Teknik Bilgisayar Bilimi Ödülünü ABD dışından alan ilk insan

Türk Akademisyenden büyük başarı: Teknik Bilgisayar Bilimi Ödülünü ABD dışından alan ilk insanTürk Bilim İnsanı Dr. Didem Unat, “Teknik bilgisayar biliminde yükselen kadın lider ödülü“nün sahibi oldu. Unat, Uluslarası Bilgisayar Bilimleri Topluluğu tarafından verilen ödülü ABD dışında alan ilk insan oldu.

Avrupa Araştırma Konseyi’nden Bilgisayar Bilimleri için fon alan ilk Türk araştırmacı olma unvanının da sahibi.

Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Unat, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra doktorasını California San Diego Üniversitesi’nde yaptı. Unat Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndan dünyanın en prestijli burslarından birisi olan Luis Alvarez Doktora Sonrası Araştırma Bursu’nu almaya hak kazandu.

Dr. Öğr. Üyesi Unat bunlarla yetinmeyip 2015 yılında Avrupa Komisyonu’nda Marie Sklodowska-Curie bursu, 2019 yılında Türkiye Bilim Akademisi’nden BAGEP Ödülü ve 2020 ‘de İngiliz Kraliyet Topluluğu- Newton Advanced Fellowship bursu gibi daha pek çok başarıya da imza attı.

ÇOK SAYIDA PROJEYE İMZA ATTI

Yurt dışında uzun yıllar yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönen Unat, “Veri yerelliği konusunda dikkat çekmek ve bu konuya çözüm arayan bilim insanlarını bir araya getirmek için uluslararası forum oluşturdum. Oluşturduğumuz platformun yaptığı çalışmalar birçok bilim insanından ilgi gördü ve Avrupa Birliği’ndeki araştırmacılar ile iş birlikleri yapmama büyük katkı sağladı. Araştırmalarımı fonlayabilmek için çok sayıda proje hazırlayarak hem TÜBİTAK hem AB’den hem de başka ülkelerdeki endüstri firmalarından kaynak aldım. Şu anda koordinatörü olduğum ve çok ortaklı olarak sürdürdüğümüz proje Avrupa Birliği tarafından 2,6 milyon Euro destek aldı. Bunun yanı sıra ileri bilgisayara teknolojilerinde yazılım sorunlarına çözüm arayan ERC projem de AB’den 1,5 milyon Euro fon aldı. Programlama alanında yeni teknikler geliştirmek istediğimiz bu proje Türkiye’de bilgisayar alanında AB’den fon alan ilk proje oldu.“ ifadelerini kullandı.

Kaynak: WebTekno

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu