disinformation

‘Evde kal, oy verme’ çağrılarına FBI soruşturması

FBI, ABD’de seçmenlere yönelik dezenformasyonla ilgili soruşturma başlattı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) yetkilisi, seçmenleri oy kullanmaya gitmemeye teşvik eden otomatik çağrıların (robocalls) FBI tarafından soruşturulduğunu açıkladı.

Üst düzey bir İç Güvenlik Bakanlığı yetkilisi yaptığı açıklamada, FBI’ın ülke çapında seçmenler üzerinde baskı kurulmasına yönelik atılan otomatik mesajları araştırdığını söyledi.

Yapılan araştırmaya göre şimdiye dek insanları seçim günü “güvenli bir şekilde evde kalmaya” teşvik eden yaklaşık 10 milyon otomatik mesaj atıldı. Öte yandan Michigan’da yapılan otomatik çağrılarda seçim günü çok uzun kuyruklar olacağından çarşamba günü oy kullanılabileceği şeklinde yanlış bilgi verildiği belirtiliyor.

DHS’nin Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Dairesi’nden üst düzey bir yetkili FBI’ın “söz konusu olayı takip ettiğini” söyledi.

ABD seçimlerindeki dezenformasyonun gerçek hayattaki karşılığı: Maricopa örneği 

ABD’de seçimle ilgili dezenformasyon kampanyalarına rağmen son 120 yılın katılım rekoru kırıldı.

HER SEÇİM DÖNEMİNDE OLAN ŞEYLER

Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA) yetkilisi, isminin açıklanmaması şartıyla basın mensuplarıyla yaptığı görüşmede, bunun sıra dışı bir şey olmadığını belirterek, “Otomatik mesajlar her seçim döneminde olan şeyler.” diye konuştu.

FBI ise bu tür otomatik çağrılardan haberdar olduklarını ve konuyla ilgili başka bir açıklama yapmayacaklarını açıkladı. FBI olarak Amerikan halkını oy verme işlemine dair yerel seçim yetkililerinden alabilecekleri herhangi bir bilgiyi doğrulamaya teşvik ettikleri de açıklamada yer aldı.

DETROIT’TEKİ SEÇMENLERİ HEDEF ALDILAR

FBI’ın otomatik çağrılarla ilgili soruşturması bu kampanya dönemindeki tek soruşturma değil. Michigan Başsavcısı Dana Nessel geçtiğimiz günlerde muhafazakar komplocular Jack Burkman ve Jacob Wohl aleyhinde, Detroit bölgesindeki seçmenleri hedef alan bir ‘robocall’ kampanyası düzenleme suçlamasında bulundu.

Nessel konuyla ilgili attığı bir tweette Flint bölgesinde ‘robocall’ olaylarının rapor edildiğini bildirmişti. New York Başsavcısı Letitia James de bağlı bulunduğu savcılık biriminin otomatik mesajları araştırdığını söyledi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu