disinformation

Çin’in yeni hedefi Biden yönetimi

ABD’li üst düzey bir istihbarat yetkilisi, Çin’in ABD yönetimini devralacak olan Joe Biden yönetimi ile müttefiklerini hedef alan etki operasyonlarını artırdığını söyledi.

 

Ulusal Karşı İstihbarat ve Güvenlik Merkezi (NSCS) Başkanı William Evanina, Aspen Enstitüsü tarafından düzenlenen çevrimiçi bir etkinlikte, “Artık sadece seçimle iş başına gelen yeni yönetim değil, bu insanların yanında hareket edenlere de ülke çapında oyun oynandığını görüyoruz.” dedi.

 

ABD’den TikTok’a 15 gün ek süre

 

İSTİHBARAT TOPLAMA VE ABD SİYASETİNE MÜDAHALE GİRİŞİMLERİ

Evanina, Çin’in etki operasyonunun neleri kapsadığı konusunda ayrıntı vermezken başka bir ABD istihbarat yetkilisi, CyberScoop’a yaptığı açıklamada bahsi geçen operasyonun istihbarat toplamayı ve ABD politikasını şekillendirme çabalarını kapsadığını söyledi. Evanina, Çin’in Joe Biden’in seçildiği 3 Kasım tarihinden bu yana başkanın danışmanlarına odaklanan etki operasyonlarını artırdığını söyledi.

Çin’in daha önceki etki operasyonu, devlet kontrolündeki medya kuruluşlarının genişletilmesi ve yerel ABD izleyicisine ulaşmanın diğer yollarını içeriyordu. Altı yıldan fazla bir süredir NCSC’nin başında bulunan Evanina, yeni gelen Biden yönetimi yetkililerine konuyla ilgili olarak bir brifing vereceğini söyledi.

FBI VE SİBER GÜVENLİK AJANSI DA UYARMIŞTI

Evanina’nın değerlendirmeleri, FBI ve ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı’nın (CISA) devlet destekli hackerların düşünce kuruluşlarını hedef aldığına dair yaptığı bir uyarının akabinde gerçekleşti.

Biden’in ulusal güvenlik ve dış politika danışmanlarının çoğu, gelecekteki ABD hükümeti politikası hakkında ipuçları alabilecek düşünce kuruluşlarından geliyor.

Tavsiye niteliğindeki rapor, operasyonun arkasında hangi ülke olduğuna dair bir bilgiyi içermiyor.

Ancak, Google’a göre, Çin devletine bağlı bilgisayar korsanları daha önce Biden’ın kampanya ekibine yönelik başarısızlıkla sonuçlanan bir phishing (şifre dolandırıcılığı) operasyonu düzenlemişti.

“BIDEN YÖNETİMİ SİBER SALDIRILARA HEDEF OLMAYA DEVAM EDECEK”

Atlantik Konseyi’nin Dijital Adli Araştırma Laboratuvarı Direktörü Graham Brookie, yeni gelen Biden yönetimindeki üst düzey yetkililerin kötü niyetli siber faaliyetlerin ve etki operasyonlarının hâlihazırda hedef olduklarını ve olmaya devam edeceklerini söyledi.

Aspen Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği etkinlikte, ulusal güvenlikten sorumlu başsavcı yardımcısı John Demers, 2018’de Adalet Bakanlığı’nın başlattığı girişimin bir sonucu olarak, Çin ordusuna bağlı 1000’den fazla araştırmacının ABD’nin sınır dışı etmesi ve diğer nedenlerle ülkeyi terk ettiğini söyledi.

Demers, yapmaya çalıştıkları şeyin sadece o kişiyi tutuklamak değil, aynı zamanda daha geniş kapsamlı bir operasyonu sekteye uğratmak olduğunu ifade etti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu