disinformation

Biden, Facebook’a yüklendi: Aşıyla ilgili mezenformasyon insanları öldürüyor

Biden, Facebook'a yüklendi: Aşıyla ilgili mezenformasyon insanları öldürüyorABD Başkanı Joe Biden, Facebook gibi platformların Kovid-19 aşısı hakkında mezenformasyon yayılmasına izin vererek insanların ölümüne yol açtığını söyledi. Biden, bu tür platformlarda mezenformasyon yapılmasına ilişkin “İnsanları öldürüyorlar.” ifadesini kullandı.

Biden, Beyaz Saray’ın Güney Çimlerinde yaptığı açıklamada “Sahip olduğumuz tek salgın aşılanmamış insanlar arasında ve bu-insanları öldürüyor” dedi.

Biden, Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki’nin önceki yorumlarını da yineledi. Psaki, “Burada bir ölüm kalım savaşı veriyoruz ve bu nedenle doğru bilgi verildiğinden emin olmak için herkese görevler düşüyor.” demişti.

Psaki’nin yorumları, Biden yönetiminin Facebook için dezenformasyon yayan sorunlu yayınları tespit ettiğini söylemesinden bir gün sonra geldi.

Biden, Facebook'a yüklendi: Aşıyla ilgili mezenformasyon insanları öldürüyor“AŞI KISIRLIĞA YOL AÇIYOR” HABERİNDEN ÖRNEK VERDİ

Sosyal medya platformlarının, biz ve diğer birçok Amerikalı’nın geleneksel ve sosyal medyada karşılaştığı halk sağlığına tehlike arz eden bütün paylaşımların farkında olup olmadıklarından emin olmaya çalıştıklarını söyleyen Psaki, şöyle devam etmişti: “Sosyal medya platformu politikasını uygulama noktasında daha iyi bir anlayışa sahip olmaları için onlarla etkileşimde bulunmaya çalışıyoruz.” Psaki konuya ilişkini bir de örnek verdi. Koronavirüs aşılarının kısırlığa yol açtığını ileri süren dezenformasyonun altını çizen Psaki şunları söylemişti: 

“Bu rahatsız edici fakat birçoğumuzun sürekli karşılaştığı bir paylaşım. Sosyal medya platformlarının bunu ele almak için adımlar attığını bilmek istiyoruz.”. Psaki, Facebook ve diğer sosyal medya hizmetlerinin yanlış bilgilerle mücadele etmek için atabileceği ek adımlara dikkati çekti. Bu adımlar arasında mezenformasyonun etkilerini kendi platformlarında paylaşmak, kaliteli bilgileri teşvik etmek ve zararlı yayınlara karşı daha hızlı harekete geçmek yer alıyor. 

FACEBOOK SUÇLAMAYI REDDETTİ: 2 MİLYAR İNSAN FACEBOOK SAYESİNDE AŞI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLDU

Facebook, Beyaz Saray tarafından yapılan iddialara karşı açıklama yaptı. Firma adına konuşan bir sözcü şunları söyledi: “Bu suçlamalar gerçeklere dayanmıyor. Gerçek şu ki, 2 milyardan fazla insan Kovid-19 ve aşılar hakkında yetkililerin verdiği bilgileri Facebook sayesinde inceledi, bu da internetteki diğer platformlardan daha fazla. 3,3 milyondan fazla Amerikalı, nerede ve nasıl aşı olacağını öğrenmek için aşı bulma aracımızı kullandı. Gerçekler, Facebook’un hayat kurtarmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: