disinformation

AB’den Twitter’a dezenformasyon uyarısı: Kaçamazsınız!

AB’den Twitter’a dezenformasyon uyarısı: Kaçamazsınız!Avrupa Birliği (AB), sosyal medya platformu Twitter’ın dezenformasyon içerikli bilgilerle mücadeledeki gönüllü katılımına son verdiğini duyurdu.

Twitter’ın dezenformasyon hamlesinden sonra gözler son dönemde adı sıkça gündeme düşen Elon Musk’a çevrildi.

AB’DEN TWİTTER’A: KAÇABİLİRSİNİZ AMA SAKLANAMAZSINIZ

AB’nin İç Pazar ve Sanayiden Sorumlu Üyesi Thierry Breton, sosyal medya devi Twitter’ın, dezenformasyonla mücadele için bir dizi düzenleyici standarda uymaya yönelik gönüllü kurallardan ayrılışına ilişkin açıklama yaptı.

Yaptığı açıklamada Breton, şirketin yeni yasalarla zorunlu uyum sağlaması gerektiğini belirtti. Breton, Twitter’ın bu kararına karşın “Yükümlülükler devam ediyor. Kaçabilirsiniz, ancak saklanamazsınız.” dedi. 

Twitter için dezenformasyonla mücadelenin 25 Ağustos’tan itibaren yasal zorunluluk olacağını belirten Breton, “Ekiplerimiz, uygulamanın yürürlüğe girmesi için hazır olacak.” İfadelerini kullandı.

Twitter başlıklarını o kadar ciddiye almayın: Türkiye’deki trendlerin yarısı sahte çıktı

Twitter’dan konuyla ilgili herhangi bir yorum gelmedi.

AB’NİN DEZENFORMASYONLA MÜCADELE KURALLARI NEYİ İÇERİYOR?

Yanlış bilgilerin yayılmasını önleme amacıyla 2022 yılının Haziran ayında yürürlüğe giren Avrupa Birliği (AB) Dezenformasyon Kuralları, yanıltıcı bilgi ve sahte haberlerden para kazanmayı engellemeyi, şeffaflığı artırmayı ve botlarla ve sahte hesapların yayılmasını kısıtlamayı hedefliyor.

AB’nin yanıltıcı bilgiyle mücadele kurallarına, büyük ve küçük çok sayıda teknoloji firması katılmıştı. Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta, TikTok, Google, Microsoft ve Twitch dâhil olmak üzere birçok şirket bu kuralları kabul etmişti.

ELON MUSK: “GELDİĞİMDEN BERİ DEZENFORMASYON AZALDI”

Elon Musk’ın sahipliğinde, Twitter’da öz denetimin önemli ölçüde azaldığı bildiriliyor. Eleştirmenler, bu durumun yanıltıcı bilgi yayılımında artışa yol açtığını belirtiyor.

Sosyal medya devi Twitter, daha önce koordineli yanıltıcı bilgi kampanyalarıyla mücadele etmek için özel bir ekip kurmuştu ancak uzmanlar ve eski Twitter çalışanları, bu uzmanların çoğunluğunun istifa ettiğini veya işten çıkarıldığını söylüyor.

Geçtiğimiz ay BBC, Rusya ve Çin’in devlet propagandası hesaplarının Twitter’da yaygın bir şekilde var olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Ancak Twitter CEO’su Musk, kendisinin geçen Ekim ayında göreve gelmesinden bu yana sosyal medya platformunda “daha az yanıltıcı bilgi olduğunu” iddia ediyor.

AB’DEN DİJİTAL HİZMET YASASI

Gönüllü kurallara ek olarak AB, ayrıca illegal çevrim içi içeriği çözümlemek için bir Dijital Hizmetler Yasası da getirdi.

25 Ağustos’tan itibaren AB’deki 45 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısı olan platformlar, Dijital Hizmetler Yasası’nın kurallarına hukuki olarak uyum sağlamak zorunda olacaklar.

Bu yasa, Twitter’ın kullanıcıların illegal içeriği işaretlemek için bir mekanizmaya sahip olmasını, bildirimlere hızla eylemde bulunmasını ve yanıltıcı bilgilerin yayılmasını çözme tedbirlerini koymasını gerektiriyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu