disinformation

ABD, İranlı dezenformasyon sitelerini tespit edip ele geçirdi

ABD, İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından küresel dezenformasyon kampanyalarında kullanılan 92 alan adını ele geçirdi. Adalet Bakanlığı’nın yaptığı duyuruya göre ele geçirilen alan adlarından dördü bağımsız bir haber ajansı gibi görünen mecralara ait. Ancak bu mecralar gerçekte İran Devrim Muhafızları tarafından kontrol ediliyor ve Yabancı Ajanlar Kayıt Yasasını (FARA) ihlal etmek suretiyle ABD’nin iç ve dış politikasını etkilemek üzere İran propagandası yayıyor. Geri kalanlar ise dünyanın geri kalan yerlerinde İran propagandası yapıyor. ABD Ulusal Güvenlik Genel Sekreter Yardımcısı John C. Demers, İran devletinin Amerikan halkını gizlice etkileme girişimlerini hayata geçirmek için ABD’li şirketler ve sosyal medyayı suiistimal etmesini önlemek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” diyor. 

FBI özel ajanı Bennett, Google’dan elde ettikleri istihbarat üzerine başlatılan soruşturmanın FBI ile Google, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya şirketlerinin ortak çabası sonucu gerçekleştiğini ifade etti. 

ABD’den veya ABD’li bir kişi tarafından doğrudan veya dolaylı olarak İran’a mal, teknoloji veya hizmetlerin ihracatı yasak. Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri Devrim Muhafızları’nın Hizbullah, Hamas ve Taliban da dahil olmak üzere terörist gruplara maddi destek sağladığını ve 15 Nisan 2019’da Devrim Muhafızları’nın da ABD tarafından Yabancı Terör Örgütü listesine dahil ettiğini açıklamıştı. 

“newsstand7.com,” “usjournal.net,” “usjournal.us,” ve  “twtoday.net” şeklindeki dört alan adı FARA’nın talimatı ile ele geçirildi. FARA, yasaya tabi kişilerden belli aralıklarla yaptıkları işler ve elde ettikleri gelirle ilgili gerçek ve doğru bilgi sunmalarını istiyor. Görünürde bağımsız haber kuruluşu gibi görünen söz konusu 4 alan adının, aslında IRGC adına hareket eden ve Amerika aleyhine İran propagandası yayan mecralar olduğu iddia ediliyor. Geri kalan 88 alan adı ise gerçek bir haber mecrası gibi görünerek Batı Avrupa, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya’daki takipçileri hedef alıyor ve dezenformasyon yayıyor.  

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

  

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu