disinformation

ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde Google’dan kritik hamle: Reklam politikası değişiyor

1 Eylül’den itibaren Google, yanlış bilgilendirme, uydurma haber, dezenformasyon ve şeffaflık konusundaki eksiklikler ve politik olarak etkili içerikleri yaymak gibi sorunlara son vermek için çalışmalara hız verecek.

Amerika Birleşik Devletleri bu yılın Kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminden önce dezenformasyon kampanyalarını engellemek için sonbahar seçim sezonuna girerken Google da kendi reklam politikasında iki değişikliğe gidiyor.

ŞEFFAFLIK ZORUNLU KILINIYOR

Google, politika, sosyal meseleler veya ‘’toplumsal kaygı’’ konularındaki koordineli faaliyetleri önlemek için Google Ads Yanlış Beyan Politikası’nı güncelliyor. Bunun için öncelikle reklam verenlerin kimlikleri konusunda şeffaflık sağlamasını zorunlu kılacak.

Google, 1 Eylül itibariyle ‘’kimliğinizi veya kendinizle ilgili diğer önemli bilgileri gizlemek veya yanlış bilgi vermek’’ konusunda büyük cezalar verileceğinin altını çiziyor.

Google’ın yaptığı açıklamada “Bu politikanın ihlal edildiğini tespit edersek, Google Ads hesaplarınız tespit edilecek ardından herhangi bir uyarı olmaksızın hesabınız askıya alınacak ve bizimle çalışmanıza tekrar izin verilmeyecek” ifadesine yer verildi.*

KOORDİNELİ FAALİYETLER TAKİP EDİLECEK

Viral içerik ve yapay yankı odaları oluşturmak için reklamların diğer sitelerle veya hesaplarla iş birliği içinde kullanılması ‘’koordineli faaliyet’’ kapsamına sokulacak. Bu kampanyaların ayırt edici özellikleri ise dezenformasyon ve sahte haber etkisi sağlaması.

Örneğin bir sosyal medya platformu olan Twitter, Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya ve Türkiye’den 32,242 hesabı yanlış bilgi yaydığı iddiasıyla askıya aldı.

DEZENFORMASYON SİBER GÜVENLİK SORUNLARIYLA EŞDEĞER

Google’ın önlemlerini yorumlayan Netenrich’den Brandon Hoffman ‘’Hiç kimse reklamın gücünü inkar edemez. Bu güçle gerçekleştirilebilecek manipülasyonlar ise bir siber güvenlik sorunuyla eşdeğer kabul edilebilir. Politika önlemlerini uygulamaya koymak ve bunları önceden duyurmak seçim döneminde ortaya çıkabilecek yanlış bilgi gelgitinin önüne geçmek için olumlu bir yöntem’’ dedi.

SALDIRIYA UĞRAMIŞ SİYASİ MATERYALLERİN KULLANIMINA KISITLAMA GETİRİLİYOR

1 Eylül’de de geçerli olacak olan ikinci değişiklik ise Google Ads Hacklenmiş Siyasi Materyaller Politikası’nın başlatılmasını içeriyor. Bu politikanın amacı, saldırıya uğramış materyallerin, özellikle de siyaset bağlamında pazarlanmasını engelleyerek dolaşımını önlemek olacak. Böylelikle siyasi olarak şantaj ve benzeri girişimleri azaltılabilir.

Ey Google, sen mi büyüksün ben mi? Google hesabınız üzerinde kontrolü yeniden ele geçirin!

HACKLENEREK ELDE EDİLMİŞ BİLGİLERİN ERİŞİMİ KISITLANACAK

Google yaptığı açıklamada “Google’ın seçim reklam politikaları kapsamında politik varlıklarla ilgili saldırıya uğramış materyallere doğrudan erişimi kolaylaştıran reklamlara izin verilmiyor. Bu, üçüncü bir tarafça dağıtılmış olsa bile, bir bilgisayara, bilgisayar ağına veya kişisel elektronik aygıtına izinsiz olarak giriş veya erişim yoluyla elde edilen tüm korumalı malzemeler için geçerlidir. İhlaller öncelikle bir uyarı alır ve ardından uyarının dikkate alınmadığı anlaşılırsa yedi gün sonra askıya alınır’’ ifadelerine yer verdi.

ABD seçimlerinin hacklenmesi iddianamesi ortaya çıktı: Ruslar hedef tahtasında

Ayrıca Google açıklamasında önemli bir denge sağlamaya çalışıyor: “Reklam veya açılış sayfasının bu materyallere doğrudan erişim sağlamaması veya kolaylaştırmaması koşuluyla, saldırıya uğramış siyasi materyallerin tartışılmasına veya yorumlanmasına izin verildiğini unutmayın.”

Acceptto’dan Fausto Oliveira Google’ın yeni politikaları hakkında ‘’Google’ın güçlü bir yayından kaldırma politikasıyla hacklenerek elde edilen siyasi malzemelerin kullanımını önlemeye çalıştığını, bunun üçüncü tarafları kimliklerini yanlış tanıtmaktan caydıran bir politika ile birleştirdiğinde, ABD başkanlık seçimleri öncesinde önleyici bir adım olacağını’’ düşündüğünü belirtti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu