Yapay Zeka

Fransa 3 milyar avroluk kurtarma planında yapay zeka kullanacak

Fransa'nın 3 milyar avroluk kurtarma planında yapay zeka kullanacakFransa, pandemi nedeniyle sıkıntı yaşayan küçük işletmeleri kurtarmak için yaptığı 3 Milyar avro bütçeli planda yapay zekayı kullanacak.

Hükümet  salgının ardından çökme riskiyle karşı karşıya kalan küçük ve orta ölçekli firmaları tespit etmek için bazı algoritmalar ve yapay zeka kullanacak. Kurtarma planı için 3,7 milyar avro ayrıldı. 

Yeni planla, özellikle son aylarda büyük sıkıntı yaşayan konaklama ve perakende sektörlerindeki piyasanın %5 ila yüzde 8’ini oluşturan küçük firmaların toparlanması hedefleniyor. Ancak hükümet için asıl sıkıntı zorluk çeken firmaları tespit etmek ve gelecek vaad eden şirketleri bulmak. 

Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ilk adım olarak hükümetin risk altındaki şirketleri bulmak için ekonomi bakanlığı, vergi dairesi, sosyal güvenlik hesapları ve Fransa Merkez Bankası’ndan gelen çapraz referans verileri için yapay zeka kullanacağını açıkladı.

İHTİYACI BULUNAN VE GELECEĞİ OLAN ŞİRKETLERİ YAPAY ZEKA BULACAK

Le Maire’in bu hafta açıkladığı planda, 2021 sonuna kadar kredi kolaylıklarının uzatılacağını ve küçük firmaların borçlarının yeniden yapılandırılacağını söyledi. Le Maire konuşmasında, “Bu şirketlere şunu söylemek istiyorum: Düşmenize izin vermeyeceğiz. Bir strateji, bir yöntem ve mümkün olan en etkili yardımı sağlamak için buradayız.” ifadelerini kullandı.

Bakan Le Maire ayrıca yapay zeka yardımıyla yapılacak değerlendirmenin titiz olacağını belirterek, “İşin ciddi bir şekilde yapılması gerekiyor. Bu vergi mükellefinin parası ve vergi mükellefinin parası sadece uygun şirketlere gitmeli.”

Merkezi başkent Paris’te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünden (OECD) hafta başında yapılan açıklamada, küçük işletmelerinin bilançolarının desteklenmesinin krizden çıkış adına hedeflenen mali desteğin önemli bir parçası olduğu belirtilmişti.

Yapay zekaya çok önem veren Le Maire, önceki açıklamalarında “Yapay zeka, dünya milletleri çin varoluşsal bir meseledir. 21. yüzyılda, yapay zekaya hakim olanlar uluslararası arenada ağırlığını ortaya koyan milletler olacak Diğerleri bağımlı hale gelecek ve egemenliklerini kaybedecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu