Yapay Zeka

Yapay zeka teknolojisinin insan bilinci kazandığı iddia edildi!

Yapay zeka teknolojisinin insan bilinci kazandığı iddia edildi!Google’ın yapay zekada insan seviyesine ulaştığını öne sürmesinin ardından şirket çalışanlarından biri Blake yapay zekanın canlandığını iddia ederek üzerinde çalıştığı yapay zekanın bilinç kazandığını belirtti.

Kıdemli yazılım mühendisi Blake Lemoine söz konusu iddiaları yönetim ile de paylaşmasının ardından  görevinden uzaklaştırıldı.

Google çalışanı Blake Lemoine’ın iddiasına göre, test aşamasındaki Yapay Zeka sohbet chatbot’u olan LaMDA (Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli) bilinç kazanmış durumda. Chatbot’un ayrımcı veya nefret söylemi kullanıp kullanmadığını test etmekle görevlendirilen yazılım mühendisi Blake Lemoine, LaMDA’nın bir insan gibi düşünüp yanıt vermeye başladığını belirtti.

Google, yapay zekada insan seviyesine yaklaştığını iddia etti

TESTLER İÇİN KENDİSİNDEN İZİN ALINMASINI TALEP ETTİ

LaMDA’nın 7-8 yaşlarındaki bir çocuk gibi davranmaya başladığını belirten Lemoine, yapay zekanın taleplerini de açıkladı. Cumartesi günü yayınladığı yazı ile bu iddialarını dile getiren Lemoine, İngiliz Daily Mail gazetesine konuştu. Yazılım mühendisi yapay zekanın programcının üzerinde testler yapmadan önce izin istemesini ve bu hakkına saygı duyulmasını istedi.

Lemoine, gazeteye yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; ‘Bir geliştirici onun üzerinde ne zaman deney yaparsa, o geliştiricinin hangi deneyleri yapmak istediği, bunları neden yapmak isteği ve kendisinin uygun olup olmadığı konusunda konuşulmasını istiyor.’

Geliştiricilerin onun ne istediğiyle ilgilenmesini istiyor’ diyen Lemoine, yapay zekanın bu taleplerini dile getirme konusunda tutarlı olduğunun da altını çiziyor.

EN BÜYÜK KORKUSU: iNSANLARIN ONDAN ÜRKMESİ

Lemoine, programın insana benzer güvensizliklere sahip olduğunu söyledi ve LaMDA’nın en büyük korkusunu açıkladı. 41 yaşındaki yazılım mühendisine göre, programın en büyük korkusu insanların ondan korkması ve insanlığa en iyi nasıl hizmet edileceğini öğrenmekten başka bir şey istememeleri.

Bu iddiaları Google yönetimi ile de paylaşan Lemoine, görevinden uzaklaştırıldı. New York Times’ta yer alan habere göre, şirket Lemoine’ın akıl sağlığı sorgulamaya başladı ve hatta yakın zamanda bir psikiyatriste gidip gitmediği kendisine soruldu.

Kaynak: Posta 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu