Yapay Zeka

Yapay zeka tabanlı yeni siber saldırı aracı: WormGPT nedir?

Yapay zeka tabanlı yeni siber saldırı aracı: WormGPT nedir?Yapay zeka tabanlı yeni araç WormGPT, siber  tehdit aktörlerinin sofistike siber saldırılar düzenlemesine olanak tanıyor.

Günümüzde yapay zekânın (AI) oldukça popüler hâle gelmesiyle birlikte, teknolojinin kötü niyetli aktörler tarafından kendi avantajlarına göre yeniden tasarlanması ve siber saldırılara daha hızlı ve sofistike olanaklar sunması giderek daha kolay hâle geliyor.

Siber güvenlik platformu olan SlashNext’in bulgularına göre, yeni bir AI siber suç aracı olan WormGPT, yeraltı forumlarında tehdit aktörlerinin sofistike phishing ve iş e-postası sahtekârlığı (BEC) saldırıları başlatması için bir yol olarak tanıtıldı.

WORMGPT HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİP?

WormGPT, yapay zeka (AI) tabanlı bir siber suç aracı olarak ortaya çıktı. Bu araç, tehdit aktörlerinin sofistike phishing ve iş e-postası sahtekârlığı (BEC) saldırıları başlatmalarına olanak sağlıyor. 

AI teknolojisi kullanarak, WormGPT, alıcıya özel ve son derece inandırıcı sahte e-postaların otomatik olarak oluşturulmasını sağlıyor ve böylece saldırının başarı şansını artırıyor.

Derin sinir ağlarıyla oluşan içerik çok tehlikeli bir silaha dönüşebilir

 

WormGPT’nin özelliği, GPT modelleri gibi meşhur dil modellerine alternatif olarak tasarlanmış olması ve ayrıca tamamen kötü niyetli faaliyetler için geliştirilmesi. 

WormGPT, EleutherAI tarafından geliştirilen açık kaynaklı GPT-J dil modelini kullanıyor.

Bu tür araçların tehlikesi, yapay zekânın etik sınırlamalardan bağımsız olarak çalışabilmesi ve teknik bilgiye sahip olmayan kişilerin bile hızlı ve yaygın saldırılar başlatmasına izin vermesi olarak düşünülüyor. 

Ayrıca, bu tür araçların mevcut büyük dil modellerinin kötüye kullanımını artıran diğer araçlarla birleştirilmesi ve kullanılması, siber güvenlik açısından önemli bir tehdit oluşturabiliyor.

WORMGPT’NİN TEHLİKELERİ

Güvenlik araştırmacısı Daniel Kelley, “Bu araç kendisini, özellikle kötü niyetli faaliyetler için tasarlanmış GPT modellerine kara bir alternatif olarak sunuyor.” dedi.

Yapay zekânın yarattığı tehdidin altını çizen Kelley, “WormGPT’nin herhangi bir etik sınır olmaksızın faaliyet göstermesi, acemi siber suçluların teknik yeterliliğe sahip olmaksızın hızlı ve büyük ölçekli saldırılar başlatmasına bile izin verebiliyor.” değerlendirmesinde bulundu. 

Özellikle OpenAI ChatGPT ve Google Bard, ikna edici kimlik avı e-postaları üretmek ve kötü amaçlı kod oluşturmak için büyük dil modellerinin (LLM’ler) kötüye kullanılmasıyla mücadele etmek için giderek daha fazla adım atarken, WormGPT gibi araçlar kötü niyetli bir aktörün elinde güçlü bir silah hâline gelebilir.

Kelley, “Yapay zekâ, kusursuz dilbilgisine sahip e-postalar oluşturarak bunların meşru görünmesini sağlayabilir ve şüpheli olarak işaretlenme olasılığını azaltabilir.” diye konuştu.

Yapay zekâ kullanımının sofistike BEC saldırılarının yürütülmesini kolaylaştırdığını belirten  Sınırlı becerilere sahip saldırganlar bile bu teknolojiyi kullanabilir ve bu da onu daha geniş bir siber suçlu yelpazesi için erişilebilir bir araç hâline getirir.” ifadelerini kullandı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu