Yapay Zeka

Yapay zeka teknolojisi siber saldırıyı önledi

Yapay zeka teknolojisi siber saldırıyı önlediİtalya’da yapay zeka teknolojisi kullanan firma, kritik bir siber saldırıyı önledi.

Siber güvenlikte yapay zeka kullanımı alanında hizmet veren Darktrace, Otonom müdahale teknolojisi Antijena’nın, büyük bir İtalyan elektronik distribütöründe kripto madenciliğine bağlı kötü amaçlı yazılımları çalıştırmak amacıyla bir GitLab güvenlik açığından yararlanan siber saldırıyı durdurduklarını açıkladı.

Güvenlik açığı, saldırganların özel kaynak kodunu silme, değiştirme ve sızdırma yeteneği de dahil olmak üzere rastgele komutlar çalıştırmasına olanak tanıyor.

Araştırmalar, zafiyete yönelik bir yamanın yayımlanmasından 6 ay sonra, 30 binin üzerinde “herkese açık” GitLab sunucusunun yamalı halde kaldığını ve kullanıma açık durumda olduğunu ortaya koydu. 

VİRÜSLÜ CİHAZLARI OTONOM OLARAK KARANTİNAYA ALIYOR

Kendi Kendine Öğrenme yeteneğine sahip yapay zekâ tarafından desteklenen Darktrace teknolojisi, her kuruluş için normalin dışındaki faaliyetleri tespit etmesini sağlayan bir anlayış geliştiriyor. Bu anlayış sayesinde Antigena’nın mikro kararlar alabildiği ve virüslü cihazları otonom olarak karantinaya alarak, şüpheli cryptojacking tehdit aktörünün yanal hareketini önlediği düşünülüyor. Üstelik tüm bunları iş kesintisi olmadan yapabildiği de gelen bilgiler arasında.

CISO’nun ofis dışında olduğu, iki hafta daha geri dönmeyeceği ve şirketin küçük bir güvenlik ekibine sahip olduğu düşünüldüğünde, yapay zeka teknolojisi olmasa saldırının şirketi finansal ve itibar açısından etkileyecek aksaklıklara neden olacağı kaçınılmaz olarak değerlendiriliyor.

Google’ın eski CEO’sundan yapay zekaya 125 milyon dolar yatırım

Saldırgan, kripto para üretmek için GitLab güvenlik açığını kullanırken yakalanmış olsa da bu güvenlik açığının kullanılması, daha yıkıcı bir fidye yazılımı saldırısının ilk aşaması olarak hizmet etmiş veya fikri mülkiyet hırsızlığına neden olmuş olabilir.

Darktrace, her günün her dakikasında otonom müdahale teknolojisinin bir tehdidin tırmanmasını engellediğini ve saniyeler içinde harekete geçebileceğini bildiriyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu