Dijital Güvenlik

Siber saldırganlar kripto paraya doymuyor: Bitcoin hesaplarından sonra Ethereum hesapları da hedefte

Siber saldırganlar kripto paraya doymuyor: Bitcoinden sonra Ethereum da hedeftePandemi sonrası artan siber güvenlik riskleriyle beraber kripto para dünyası da siber suçluların hedefi olmaya devam ediyor. En çok bitcoin bulunan hesaplar hedef olurken Ethereum da saldırılardan nasibini alan ikinci kripto para birimi oldu.

ESET siber güvenlik şirketinin , 2021 yılının ilk dört ayını kapsayan tehdit raporuna göre RDP saldırıları, kötü amaçlı android bankacılık yazılım tehditleri artarken oltalama saldırıları ve zararlı yazılımların neden olduğu tehditler azalma eğilimi gösteriyor.

ESET’in Araştırmadan Sorumlu Başkanı Roman Kováč konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Aslında bazıları ‘işlerin iyiye gittiğini’ söyleyebilir, ancak siber suçluların popüler güvenlik açıklarını ve yapılandırma hatalarını hızlı bir şekilde suistimal ettiğine ve oldukça yüksek kar elde etmeye odaklandığına dair üzücü örnekler görmeye devam ediyoruz.”

Bunlar, kaba kuvvet saldırılarının bir numaralı hedefi olan uzaktan masaüstü protokolünün (RDP) devamlı suistimal edilmesini, gittikçe artan kripto para saldırılarını ve kötü amaçlı Android bankacılık yazılımı algılamalarındaki hızlı artışı içeriyor.

RDP SALDIRILARININ EN KIRILGAN HEDEFİ UZAKTAN ÇALIŞANLAR 

Pandemi döneminde evden çalışanlar işyerlerine uzaktan bağlantılar ile bağlanmaya başlayınca siber saldırganlar kurumlara sızmak için, RDP saldırıları ile çalışanların bilgilerine ulaşmaya çalıştılar.

Siber saldırganlar işi büyüttü: En iyi kripto para saldırısı için yarışma düzenliyorlar

Saldırganlar farklı yöntemlerle ele geçirdikleri kullanıcı adı ve parola bilgilerini ele geçirerek şirketlerin hassas bilgilerine ulaşmayı hedeflediler. Elde ettikleri bilgileri fidye yazılım saldırılarında ya da rakip şirketlere pazarlama amacıyla kullandılar.

ETHEREUM SALDIRILARI DA ARTTI 

Kripto para birimlerine yönelik artan talep, kripto para birimi tehditlerinin büyümesine yol açtı. Kripto para birimleri daha yaygın hale geldikçe, onlardan kar elde etmeye çalışan kötü amaçlı yazılımların miktarı da doğal olarak artış gösterdi.

Ocak-Nisan 2021 döneminde Bitcoin, siber suçlular tarafından  en çok hedeflenen para birimi olmasına karşın Ethereum’u hedef alan saldırılarda önemli bir artış görüldü

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu