Yapay Zeka

Bilim kurgu filmlerini aratmayan savaş eğitimi: Fransız ordusu robotlarla tatbikat yaptı

Fransız ordusu filmlerde görmeye alışık olduğumuz robotları savaş eğitimi sırasında kullandı. ABD merkezli mühendislik firması Boston Dynamics’in ürettiği robotlardan “Spot”, iki gün boyunca, keşif modunda operasyonlara katıldı.

Söz konusu eğitim tatbikatı, robotların savaş alanındaki değerini ölçmek ve askerleri yeni nesil savaş teknolojilerine hazırlamayı amaçladı. Spot, her ne kadar askerleri yavaşlatsa da savaş alanını daha güvenli hale getirmeyi başardı.

ROBOTLAR KAYIPLARI MİNİMUMA İNDİRDİ

Robotlu savaş eğitimi, geçtiğimiz günlerde Fransa’nın kuzeybatısındaki bir askeri okulda gerçekleşti. Özel olarak üç saldırı ve üç savunma görevi hazırlayan askerler, bu görevleri önce tek başına ve daha sonra robot kullanarak gerçekleştirdi. Askerler robot kullanılmayan görevde daha hızlı hareket ederken, Spot‘un kullanıldığı senaryoda ise daha az kayıp verdi.

Savaş okulu görevin oldukça başarılı geçtiğini, ancak yaşanan en büyük sorunun batarya olduğunu belirtti. Askerler tatbikatın ortasında robotun bataryasını değiştirmek zorunda kaldı. Fransız ordusu da eğitimle ilgili Twitter hesabından “Askerlerimizi, geleceğin zorluklarına hazırlıyoruz” şeklinde paylaşım yaptı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Boston Dynamics yetkilileri ise robotların kendileri tarafında temin edilmediğini duyurdu.

Netflix dizisi gerçek mi oluyor?: Microsoft, ölen kişileri sohbet robotu yapmak için patent aldı

ABD‘li şirket, ürünlerinin herhangi bir kişiye veya hayvana zarar vermek için kullanılmasını istemediklerini belirtti. Yine de askerleri tehlikeden çıkarmak için robotları kullanmaya karşı olmadığını söyleyen yetkililer, hala keşif ve diğer daha pasif görevler için robot kullanma fikrini değerlendirdiklerini ekledi. Fransız ordusunun, savaşçı robot denemesi için şirketin Avrupa distribütörü Shark Robotics ile anlaştı.

Boston Dynamics henüz emekleme aşamasındayken ABD ordusunun DARPA birimi (The Defense Advanced Research Projects Agency- Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı) tarafından finanse edildi. Ancak şirket, askeri bağlarını yavaş yavaş kopardı. Özellikle tehlikeli görevlerde robot kullanmak isteyen ordunun imdadına bir başka üretici yetişti. Ghost Robotics tarafından geliştirilen Spot benzeri robot, kısa süre önce hava kuvvetlerinin radarına girdi. Şimdilik sadece askeri üslerde güvenlik amaçlı kullanılan robotun, kısa süre içerisinde çeşitli görevlerde yer alması bekleniyor.

Kaynak: Shift Delete

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: