Yapay Zeka

Netflix dizisi gerçek mi oluyor?: Microsoft, ölen kişileri sohbet robotu yapmak için patent aldı

Netflix dizisi Black Mirror’da anlatılan ölen kişilerin verilerinden hareketle bir sohbet robotuna dönüştürülmesi fikrinin hayata geçmesi için ilk adım atıldı. ABD’li teknoloji devi Microsoft’a yaşamayan insanların kişisel bilgilerini kullanarak sohbet robotu yapmaya izin veren bir patent verildi.

Söz konusu patent, “görüntülere, ses verilerine, sosyal medya gönderilerine, elektronik mesajlara” ve diğer kişisel bilgilere dayalı bir robot tanımlanmasını ön görüyor.

Patent metninde şu ifadeler yer aldı: “Sohbet robotunun temsil ettiği kişi bir arkadaş, akraba, tanıdık, ünlü, kurgusal karakter, tarihi figür veya rastgele birisi gibi geçmiş ya da şimdiki zamana ait bir kişiye (veya bu kişinin bir versiyonuna) karşılık gelebilir.”

“Kişiler kendileriyle de karşı karşıya gelebilir” değerlendirmesinin yer aldığı açıklamaya göre kullanıcılar kendi sohbet robotunu yapabilecek hatta ölmeden önce dijital yedeklerini oluşturabilecek.

Microsoft, görüntü ve derinlik bilgileri ya da video verileri aracılığıyla belirli kişilerin iki veya üç boyutlu modellerinin oluşturulabileceğini de patente dahil etti.

“Robotların ne kadar akıllı olduğu tamamen size bağlı”

 

Hayatını kaybetmiş birinin simülasyonuyla gelecekte konuşulabileceği fikri yeni değil. Konunun Black Mirror’ın “Be Right Back” bölümünün konusu olmasıyla da biliniyor. Bölümde genç bir kadın bir uygulamayı kullanıp ölen eşinin verilerini toplayarak sohbet robotu ve sonunda da bir insansı bir robot oluşturuyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu