İsrailUluslararası İlişkiler

Türkiye’nin de katılacağı G-20 Zirvesi’nde siber güvenlik İsrail’e emanet

Kasım ayının sonunda Arjantin’de başlayacak G-20 Zirvesi’nin siber güvenlik önlemlerinin İsrail’in desteğiyle alınacağı öğrenildi.

Türkiye’nin de katılacağı zirvenin ev sahipliğini yapan Arjantin’in Savunma Bakanlığı geçen sene İsrail ile siber güvenlik konusunda imzaladığı iş birliği çerçevesinde zirvenin güvenliğinden İsrail Savunma Bakanlığının sorumlu olması bekleniyor.

İsrail G-20 üyeleri arasında yer almıyor.

Arjantin ve İsrail arasında imzalanan 5 milyon dolar değerindeki iş birliği antlaşmasının kapsamı oldukça geniş. Belirli bir mesafedeki drone’ların engellenmesi, sosyal medya mecralarında bilgilerin toplanıp analiz edilmesi ve Arjantin’in Siber Olaylara Müdahale Ekibi’nin eğitilmesi antlaşma maddeleri arasında yer alıyor.

BİLGİLER ORTAYA SAÇILMIŞTI

İki ülke arasında uzun yıllardır savunma ve istihbarat alanında iş birliği bulunuyor. Kaçak Nazi subayı Adolf Eichmann’ın Arjantin’de Mossad operasyonuyla yakalanarak İsrail’e getirilmesinden geçen sene Hizbullah ile bağı olduğu düşünülen2 kardeşin yakalanmasına kadar birçok operasyonda iş birliğinin devrede olduğu biliniyor.

Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen G-20 Zirveleri siber güvenlik açısından tartışmalı olaylara sahne olmuştu. FireEye, 2013 yılı Eylül ayında yapılan G-20 zirvesinde 5 Avrupalı devletin dışişleri bakanlıklarına ait bilgisayarların izlendiğini tespit ettiğini açıklamıştı. Hackerların diplomatlara “US_military_options_in_Syria” gibi isimler taşıyan dosyalar göndererek sistemlere sızdığı tespit edilmişti.

Avustralya’da 2015 yılının Kasım ayında düzenlenen G20 zirvesine katılan, aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da bulunduğu 31 lider ve uluslararası örgüt başkanının da pasaport numaraları ile diğer kişisel bilgilerinin yanlışlıkla üçüncü kişilere gönderildiği ortaya çıkmıştı.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: