NATO tatbikatı sırasında GPS sinyalleri kesildi, hava trafiğinde büyük tehlike atlatıldı

Juha Sipila

NATO’nun son askeri tatbikatı sırasında Finlandiya’nın GPS sinyalleri sekteye uğradı. Başbakana göre bu durumun müsebbibi Rusya. Sinyallerin bozulması Norveç’teki hava trafiğini de etkiledi.

NATO’nun Rusya’nın batı sınırı yakınlarında gerçekleştirdiği ve son zamanların en geniş kapsamlı tatbikatı olan Trident Juncture tatbikatı sırasında Finlandiya ve Noveç’teki pilotlar GPS navigasyon sinyallerini kaybetti. Finlandiya Başbakanı Juha Sipila, ülkenin kamu yayın kuruluşu Yle’ye yaptığı açıklamada aksaklığın sorumlusu olarak Rusya’yı gösterdi ve ekledi: “Teknolojik bakımdan bir radyo dalgasını sekteye uğratmak nispeten kolay ve bunun arkasında Rusya’nın olması muhtemel. Olayı inceleyeceğiz ve gerekli cevabı vereceğiz. Bu bir şaka değil, sıradan insanların hava güvenliği tehdit edildi.”

Aynı zamanda pilot olan 57 yaşındaki Spila, olayı Finlandiya hava sahasının ihlali olarak değerlendirdiklerini ifade etti ve iddia edilen Rus müdahalesinin amacının ‘böylesi eylemleri yapmaya kabiliyetleri olduğunu göstermek’ olduğunu ifade etti.

Taciz, Finlandiya’nın Laponya bölgesi ile Norveç’in Rusya sınırı yakınlarındaki kısmını hedef aldı. Wideroe adlı bölgesel havayolu şirketi, pilotlarının GPS’lerinin saldırıya maruz kaldığını teyit ederken pilotların GPS sinyalinin kaybolması halinde kullanabilecekleri acil durum sistemlerine sahip olduklarını ifade etti.

Sipila’nın değerlendirmeleri NATO güçlerinin iki hafta süren Trident Juncture tatbikatının bitiminden dört gün sonra geldi. Norveç, İsveç ve Finlandiya’nın belli bölgeleri, Kuzey Atlantik ve Baltık Denizi’nde gerçekleşen operasyonlara 50 bin kişi katıldı.

Finlandiya NATO üyesi olmamasına rağmen, İskandinav ülkesinden askerlerin de tatbikata katılması Rusya’yı kızdırmıştı. Finlandiya’nın Rusya ile 1,340 kilometrelik sınırı bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta, Norveç medya kuruluşu Barents Observer Norveç hava sahasının bir kısmında GPS sinyallerinin kaybolmasına dair bir haber yayınlamıştı. Oslolu yetkililer, Rusya’nın Zapad-2017 tatbikatları sırasında da navigasyon sisteminin zarar görmesinden Rusya’yı suçlamıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.