ABDSiber SaldırılarUluslararası İlişkiler

Türkiye sınırında Gozi Hayaleti dolaşıyor!

Bulgaristan başta olmak üzere birçok Doğu Avrupa ülkesinde finans sektörünü hedef alan yeni bir Trojanın ortaya çıkması bankalarda paniğe neden oldu.

Gozi/ISFB adı verilen Truva’nın Ağustos ayında bulunan son versiyonunun direkt olarak Bulgar bankalarını hedef aldığı ortaya çıktı. Gozi’nin bundan önceki sürümleri Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin yanı sıra ABD, İngiltere ve Avustralya finans sektörünü hedef almıştı. Gozi’nin ülkedeki tüm bankaları hedef almak yerine sadece 8 bankaya yönelik hazırlanmış olması nokta atışı siber saldırıların önümüzdeki günlerde artacağına dair öngörüleri güçlendirdi.

Finans sektörünün boyutları sınırlı olan Bulgaristan bankalarının uluslararası bir saldırıya hedef olması, siber saldırganların artık sadece ‘büyük balık’ peşinde olmadığını gösterirken, Bulgaristan gibi kaynakları sınırlı ülkelerin de siber güvenlik konusunda daha gelişmiş ülkelerle işbirliği yapmaya zorluyor.

HAFTALIK HABER BÜLTENİNE ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu