ABDKritik Altyapı GüvenliğiSiber SaldırılarUluslararası İlişkiler

Siber korsanlar doğalgaz endüstrisini tehdit ediyor

Bu sözler, ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz’e ait. Las Vegas’taki bir program sırasında konuşan Moniz, siber korsanların doğalgaz altyapısını ve trafik yönetim programlarını tehdit edebileceğini belirtti.

İLGİLİ YAZI >> NSA DİREKTÖRÜ: ÇİN, ABD’NİN ENERJİ ALTYAPISINA HASAR VERECEK GÜÇTE

Moniz, elektrik, doğalgaz gibi hizmetlerin ABD’nin karşı karşıya olduğu sanal tehdidin “tipik bir örneği” olduğuna dikkat çekerken; doğalgaz altyapılarının, gitgide dijitalleşen araçların ve trafik yönetim merkezlerinin de tehdit altında olduğunu vurguladı.

ABD’li bakan, bu tehditlere karşı siber güvenlik uzmanlarının yetiştirilmesi gerektiğini, ancak eğitim hızının talebi karşılaşmaktan uzak olduğuna dikkati çekti.

İLGİLİ YAZI>> NSA’DAN ÇİN ÜNİVERSİTELERİNE SİBER GÜVENLİK EĞİTİMİ TEKLİFİ

Yeni nesil araçların gerçekten tehdit altında olup olmadığına yönelik bir soru üzerine Moniz, araçların gittikçe daha fazla internete açık hale gelmesinin onları “hacklenebilir” hale getirdiğini söyledi.

ABD’li bakan, Washington yönetiminin karşı karşıya olduğu tehdit seviyesinin ne kadar ciddi olduğunu net olarak belirtmemekle birlikte, başta belirttiği alanların risk altında olduğunu ifade etti.

Doğalgaz tesislerine yapılacak başarılı bir saldırı, müşterilerin doğalgazsız kalmasına yol açabilir. Ayrıca ülkenin elektriği de doğalgaza bağlı hale gelmiş durumda.

İçişleri Bakanlığı, 2013 yılında yayımladığı raporda doğalgaz altyapısına yönelik siber tehditler olduğunu belirtmişti.

HAFTALIK HABER BÜLTENİNE ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu