Türk hackerlardan Rus Savunma Bakanlığı sitesine ‘İstiklal marşı’ sürprizi

Türkiye’nin İdlib’de bulunan askeri varlığına yönelik hava saldırısı sonucu 33 askerin şehit edilmesinin ardından artan gerginlik siber alana taşındı. Webtekno’dan Yasin Eren Dursun’un haberine göre, Türk hackerlar, Rusya Federasyonu’nun Savunma Bakanlığı’na ait internet sitesini hackledi. Siteyi ele geçiren Türk hackerlar, siteye İstiklal Marşı videosu ve ‘Her Türk Asker Doğar’ yazılarını ekledi. Bu yazının hemen altında ise arka planında üzerinde kar olan dağlar bulunan bir bayrak fotoğrafı yerleştirildi.

Savunma bakanlığına ait alt domainin kontrolü kısa bir süre geri alındı ve hackerlar tarafından eklenen içerikler silindi.

Türk hackerlar geçtiğimiz ay da Yunanistan’ın önemli kamu kurumlarını hedef alan saldırılar düzenlemiş bir çok web sitesine erişim engellenmişti.

Akdeniz’deki Türk-Yunan çekişmesi siber alanda: Anka Neferler Yunan dışişlerini zora soktu

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Rus hackerların bu saldırıya nasıl karşılık vereceği ise bilinmiyor. Rus savaş uçağının düşürülmesiyle başlayan krizin ardından Türkiye’de kamu bankaları da dahil olmak üzere birçok bankayı etkileyen siber saldırılar yaşanmıştı:

Sizce Rus hackerlar şimdi ne yapıyordur?

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.