Veri Kaybı

Yüz tanıma şirketinin elindeki 3 milyar fotoğraf ‘son anda kurtarıldı’

Dünyada kullanımı gittikçe artan ve tartışmalı hale gelen yüz tanıma teknolojileri beraberinde getirdiği insan hakları sorunlarıyla sık sık gündeme geliyor. Fakat ABD’den gelen son haber genellikle güvelik sektörü için kullanılan ve kolluk kuvvetleri tarafından yoğun rağbet gören yüz tanıma teknolojilerinin siber güvenlik problemlerini de beraberinde getirdiğini doğruluyor.

İlgili haber: Çin’de SIM kart alabilmek için yüz tanıtmak zorunlu oldu

Yüz tanıma teknolojisi sunan Clearview AI şirketinin, polis, kolluk kuvvetleri ve bankaları da içeren müşteri listesi internet korsanları tarafından ele geçirildi. Firma yetkilileri sorunu giderdiklerini, şimdiye kadar internet ortamından 3 milyardan fazla görüntünün erişimini engellediklerini belirtti

ABD’nin önde gelen yüz tanıma teknolojisi firması “Clearview AI”, tüm müşteri listesinin bilgisayar korsanları tarafından çalındığını, ancak kısa süre içinde sorunu giderdiklerini açıkladı.

Geçtiğimiz ay New York Times’ın ortaya çıkardığı bilgiye göre, şirket sosyal medya hesaplarındaki milyarlarca fotoğrafı tarayarak kendi veritabanına aktarmıştı. Bu verileri işleyerek polis güçlerine suçluların bulunmasında yardımcı olduğunu belirten şirkete karşı haberden sonra bazı aksiyonlar alınmıştı. Sosyal medya platformları Clearview AI ile iş birliğinde kısıtlamaya giderken bazı eyaletler de şirket ile antlaşmalarını sona erdirme kararı almıştı.

‘SUNUCULARIMIZA ERİŞİLMEDİ’

Clearview AI’nın avukatı Tor Ekeland, yaptığı açıklamada, güvenlik konusunun şirketin en büyük önceliği olduğunu belirterek, söz konusu ihlale karşı en hızlı şekilde tedbir aldıklarını belirtti.

Saldırganların şirketin müşteri listesi, her bir müşterinin kaç hesaba sahip olduğu ve kaç arama yaptığı bilgilerini çaldığı bildirildi.

Bir milyon kişinin biyometrik verisi güvenliksiz veritabanında tutulmuş

Ekeland, “Ne yazık ki veri ihlalleri hayatın bir parçası. Sunucularımıza asla erişilmedi. Şirketin güvenlik prosedürlerini güçlendirmeye devam ediyoruz. Söz konusu güvenlik açığı da engellenmiş durumda.” ifadelerini kullandı.

Clearview AI, müşterilerine gönderdiği bildirimde, internet korsanlarının polis güçleri, kolluk kuvvetleri ve bankaları da içeren müşteri listesine yetkisiz erişim sağladığına dair bilgilendirmede bulundu.

3 MİLYAR FOTOĞRAFI İNTERNETTEN ÇIKARDIĞINI İDDİA EDİYOR

AA’nın haberine göre; bilinmeyen kişilerin ele geçirdiği görsellerin internette yayılmasını engellemek için harekete geçen teknoloji şirketi, Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube gibi popüler sosyal medya platformlarından fotoğraflar da dahil olmak üzere internetten 3 milyardan fazla görseli çıkardığını bildirdi.

Clearview AI’ın teknolojisinin, yüz tanımlaması için kullanıcıların internet ortamındaki kişisel görsellerinin güvenlik güçleri tarafından kullanılmasına izin vermesi geçen ay tartışmalara yol açmıştı.

Şirketin, internet hesaplarını kapatmaları veya hesaplarını özelleştirmelerine rağmen kullanıcıların fotoğraf ve kişisel bilgilerini kendi bilgi bankasından silmediği açığa çıkmış ve kamuoyu bu duruma tepki göstermişti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: