İngiltereUluslararası İlişkiler

Teröristin kriptolu WhatsApp mesajları çözüldü

Mart ayında İngiltere Parlamentosu önünde düzenlediği terör saldırında vurularak öldürülen Britanyalı Müslüman, Batılı ülkelerin Orta Doğu’daki ülkelerde sürdürdüğü askeri faaliyetlerin öcünü almak için cihad açtığını söylemişti.

Britanya güvenlik hizmetleri, Khalid Masood’un aracını Westminster Köprüsü’ndeki yayaların üzerine sürmeden ve Parlamento’nun kapısında bir polis görevlisi tarafından öldürülmeden hemen önce gönderdiği mesajın şifresini çözdü. Independent gazetesinde yer alan habere göre, 52 yaşındaki teröristin WhatsApp’tan gönderdiği mesaj, dört masum insanın canına mal olan terör saldırısının altındaki motivasyonu açıklıyor.

Şüpheliler incelendi

Gazetedeki habere göre, mesajın gönderildiği kişi, polis ve MI5 tarafından kapsamlı bir şekilde sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı. Çünkü olayın bir parçası olmadığına ve 22 Mart’ta yaşanan saldırıdan haberdar olmadığına karar verildi. Saldırıdan sonra gözaltına alınan 11 kişi daha sorgulandıktan sonra serbest bırakıldı.

İlgili haber >> İstihbarat servisleri WhatsApp mesajlarını okuyabilmeli

Polis bu sefer de 28 Nisan’da, Masood’un polis tarafından öldürüldüğü yerden sadece 100 metre uzakta şüpheli bir cihatçıyı yakaladı. Üzerinde bıçaklar bulunan şüpheli kişi, polis tarafından durdurulduğunda Downing Sokağı’na doğru yürüyordu. 27 yaşındaki şüpheli polis tarafından alınarak sorgulanmak üzere Londra’daki Scotland Yard karakoluna götürüldü.

Masood’un son gönderdiği mesaja nasıl erişildiği güvenlikle ilgili sebeplerden dolayı gizli tutuluyor fakat uzmanlar artık böyle bir teknolojiyi gelecekte de kullanabilecek teknik deneyime sahip olduklarını belirttiler.

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD), saldırıyı üstlenmişti fakat bunu destekleyecek başka bir kanıt bulunmamıştı.

Kaynak: Dünya Halleri

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu