RusyaUluslararası İlişkiler

ABD seçimlerini sarsan Rus hacker tutuklandı

Ünlü Rus hacker Pyotr Levashov, Nisan ayında, FBI’ın talebi üzerine, İspanya’da ailesiyle tatil yaptığı esnada siber dolandırıcılık suçlamaları üzerine tutuklandı.

Levashov, Cumhuriyetçi aday Donald Trump’un zaferi ile sonuçlanan Amerikan seçimlerine siber saldırı yoluyla müdahale etme girişimiyle tanınıyor. Levashov’ın adı, 2012 Rusya seçimleri sırasında, gerçekleştirilen yoğun siber saldırılar ile de anılıyor.

Öte yandan, Levashov’a yönelik tek suçlama seçimlerle de ilgili değil. ABD Adalet Bakanlığı’nın Rus hacker hakkında yaptığı suçlamalardan bir diğeri ise 2010 yılından bu yana “Kelihos” olarak bilinen, kimlik doğrulama bilgilerini toplayan ve yüzbinlerce bilgisayarı kontrol eden iddia edilen oldukça güçlü bir kötü amaçlı yazılım yaydığı.

İspanya Yüksek Mahkemesi sözcüsü, Rus hackerın eşi ve oğluyla birlikte tatil yaparken tutuklandığını ve ABD’nin suçlunun iadesi talebi üzerine bir karara varılınca dek gözaltında tutulacağını duyurdu. İspanyol polisi de Levashov’un tutuklanırken çekilmiş fotoğraflarını yayınlayarak haberi “en çok aranan siber suçlu tutuklandı” olarak duyurdu.

ABD’li yetkililere göre bu dava siber suçlarla mücadelede “bir dönüm noktası”. Ancak yine de yetkiler, 2016 ABD seçimlerinde dış müdahale iddialarıyla ilgili konuşmayı reddediyor. Yetkililerin açıklamalarına göre bu tutuklama ulusal güvenlikten ziyade ceza hukuku çerçevesine giren bir olay olarak görülmeli.

Kelihos virüsü, 2012 yılı Rusya seçimleri sırasında, Rus IP’li bilgisayarlardaki kayıtlı eposta adreslerine siyasi mesajlar gönderen bir yazılım olarak duyulmuştu. Gönderilen epostalardaki “sözde” hikâyelerde, Rusya Devlet Başkanlığı için Putin’in rakibi olarak seçimlere giren iş adamı Mikhail D. Prokhorov’un eşcinsel olduğu iddiası ortaya atılmıştı.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu