Suud şirket, Sıfırıncı-Gün açıklarının peşine düşmüş

Teknoloji sitesi Motherboard’un siber güvenlik haberleri ile tanınan muhabiri Joseph Cox geçtiğimiz günlerde başından geçen ilginç bir olayı okuyucularıyla paylaştı.

Motherboard’da çıkan yazısına göre, Suudi Arabistan merkezli bir şirket Cox’tan sıfırıncı gün açıklığı satın alması adına aracılık yapmasını istedi.

İnternette kendisinin açıkça bir gazeteci olduğu bilgisinin bulunmasına rağmen böyle bir teklif gelmesine şaşıran Cox, olayların Şubat ayında Berlin’de gerçekleşen Offensive Con adlı yeni düzenlenmeye başlanan bir siber güvenlik etkinliğinde geliştiğini söyledi.

‘Konferansa katıldığını ve sıfırıncı gün açıklığı almak ve satmak ile ilgili konuşmak isteyenler ile buluşabileceğini’ bir tweet ile takipçilerine duyuran Amerikalı gazeteci, böyle bir postun gayet normal olduğunu açıklıyor: “Profilime bakan biri Motherboard’da çalıştığımı ve sadece kötü espriler ve güvenlik ile ilgili konularda tweet attığımı görecektir. Ama Haboob’dakiler bunu böyle anlamamış olmalı.”

Haboob, Cox’a ulaşmaya çalışan Suudi şirketinin ismi.

Bölgedeki siber güvenlik sektörü hakkında bilgi sahibi olanların Motherboard’a verdiği bilgiye göre, Haboob Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Dark Matter şirketi ile bağlantılı. Dark Matter her ne kadar web sitesinde defansif alanda hizmet verdiğini öne sürse de, Foreign Policy ve Reuters gibi muteber yayın organları şirketin ofansif hizmetler verdiğine dair haber yapmıştı.

Siber Bülten okuyucuları da şirketi bu haberden hatırlayacaklardır:  CIA, Apple’a Dark Matter ile sızmış

Dark Matter CEO’su Karim Sabbagh ise defansif olmayan hiçbir hizmetlerinin bulunmadığını belirterek iddiaları reddetti.

Web sitesinde müşterilerinin ağlarının güvenliğini sağlamak ve verilerini koruma amaçları olduğunu ilan eden Haboob’un neden bir siber güvenlik muhabiri üzerinden sıfırıncı gün satın almaya çalıştığı bir süre daha sır perdesinin arkasında kalacak gibi duruyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.