CIA, Apple’a Dark Matter ile sızmış

Wikileaks tarafından 23 mart 2017 tarihinde yayınlanan Vault 7 belgesi CIA’in iPhone başta olmak üzere Apple cihazlarına nasıl sızdığına dair detaylar içeriyor.

Dark Matter adlı belgelerde CIA’in Apple araçlarına yönelik hackleme tekniklerinden bahsediliyor. CIA’in Gömülü Geliştirme Şubesi (EDB) tarafından geliştirilen hackleme araçlarından en önemlisi ‘NightSkies’ adını taşıyor ve tarihi 2008’e kadar dayanıyor. CIA’nin cihaz piyasaya sürüldükten bir yıl sonra, yani 2008 yılından beri iPhone’u hedef aldığı belirtiliyor.

WikiLeaks NightSkies’ın açık bir şekilde henüz çok yeni olan iPhone’lara yüklendiğini ifade ediyor. CIA ajanlarının bunu gerçekleştirmek için Apple’ın tedarik zincirine erişim hakkı kazanıp kazanmadığı ise net değil. Ancak Wikileaks bunun olası olduğunu ifade ediyor.

İlgili haber>> ABD backdoor istedi, Apple red etti; şimdi ne olacak?

Wikileaks ayrıca NightSkies’ın CIA’e iPhoneları tamamen uzaktan kumanda etme imkanı verdiğini, mesajlar, arama kayıtları ve rehber gibi dosyalara erişim hakkı tanıdığını iddia ediyor.

Dark Matter belgesinde ayrıca Sonic Screwdriver adlı bir hackleme aracından daha bahsediliyor. Bu hackleme aracına, Doctor Who dizisinden esinlenilerek isim koyulmuş. Sonic Screwdriver, Apple’a ait bir laptop ya da masa üstü başlatıldığında çevresel aygıtlardaki yürütme kodunu çalıştıran mekanizma olarak tanımlanmış. Tarihi 2012’ye giden araç, ajanların bir Mac’i Thunderbolt adı verilen bir Ethernet adaptörü kullanarak nasıl hacklediğini ortaya koyuyor. 2009 tarihli ‘DarkSeaSkies’ tekniği ise MacBook Air için geliştirilmiş.

Dark Matter” arşivinde 2009 ve 2013 yılları arasındaki belgeler yer alıyor. Apple, “ilk çözümleme temelinde iPhone’nun güvenlik açığı yalnızca iPhone 3G’yi etkiledi ve 2009’da iPhone 3GS piyasaya sürüldüğünde düzeltildi” şeklinde ikinci bir bildiri yayınladı. Buna ek olarak, bir ön değerlendirme “iddia edilen Mac zayıflıkları daha önce 2013’ten sonra başlatılan tüm Mac’lerde düzeltildi” idi.

WikiLeaks ise Apple’ın güvenlik kusurlarını düzeltme durumunu “yinelenen” olarak nitelendirdi: “Apple’ın Dark Matter’da açıklanan” açıklarının “değişmez” olduğu” iddiasını yineledi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: