Siber diplomaside yeni dönem: Avustralya siber işler elçisi atadı

Avustralya Stratejik Politikalar Enstitüsü’nden Dr. Tobias Feakin yepyeni bir pozisyona atandı. Avustralya hükümeti 2012’den beri milli güvenlik programlarının başkanı olan Tobias Feakin’ı Siber İşler Elçisi olarak atadı.

2016 yılının başında yayınlanan milli siber güvenlik stratejisi siber güvenlik alanında yeni bir pozisyonun oluşturulacağının sinyallerini vermişti. Strateji belgesinde Avustralya’nın uluslararası ortakları ile şeffef, özgür ve güvenli bir internet ortamı oluşturmak için beraber çalışmaya devam edeceği belirtilmişti. Aynı zamanda ülkenin uluslararası siber arenada koordineli düzenli ve etkili şekilde temsil edilmesi için Siber İşler Elçisi atanacağı bilgisi de verilmişti.

Ünlü aktör Spacey, siber güvenlik elçisi oldu

Computerworld websitesinde çıkan habere göre ülkede Uluslararası Siber Politika Merkezi’nin de kurucusu olan Feakin, hükümetin siber güvenlik değerlendirmesini yürüten ve milli siber güvenlik stratejisi oluşturma konusunda destekleyen panelde de görev alıyordu.

Dışişleri Bakanı Julie Bishop ve siber güvenlik konusunda başbakan yardımcısı Dan Tehan beraber yayınladıkları açıklamada; siber tehditlerin ülke sınırları içinde kalmadığını bu sebeple siber suçlara karşı verilecek küresel tepkiyi güçlendirmek için diğer ülkelerle ortak çalışmanın önemini belirtti. Siber işler elçisinin ülkenin uluslararası siber ortamda varlığını yönetmenin yanı sıra siber ortamda kapasite arttırılmasına destek vereceğini ve devletin internet üzerindeki sansürüne karşı savaşmak gibi görevleri olacağını ekledi.

Siber İşler Elçisi Tobias Feakin, Avustralya’nın sıkı sıkıya savunduğu, internetin sağladığı faydaların tüm insanlar tarafından ulaşılabilir olması gerektiğini belirten görüşü de uluslararası arenada destekleyecek.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz


Verdiğiniz bilgiler 3. parti firma veya kişilerle paylaşılmayacaktır, sadece verdiğiniz talimat istikametinde kullanılacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.