Klavye Delikanlıları

Klavye Delikanlıları 1. Bölüm: Same Origin Policy neden saç baş yoldurur?

Siber güvenlik ile ilgili oturup muhabbet etmenin ötesine geçerek, somut adım atmaya karar veren Klavye Delikanlıları kısa zamanda güvenlik camiası içerisinde çektikleri podcastler ile ses getirmeye başladı. Düzenli olarak yaptıkları yayınlarda çeşitli güvenlik konularını ele alan ekip sektörde bilinen isimleri de programlarına konuk olarak kabul ediyorlar.

 

[ilink url=”https://siberbulten.com/makale-analiz/klavye-delikanlilari-sahaya-indi/” style=”tick”]Klavye delikanlıları sahaya indi[/ilink]

 

Klavye Delikanlıları çektikleri ilk bölümde web güvenliği için anahtar kavramların başında gelen ‘same origin policy’ kavramını masaya yatırıyorlar.. Ziyahan Albeniz, Mustafa Yalçın ve Alperen Yılmaz SOP hakkında bilgi verip değişik boyutlarıyla tartışıyor. Bazı bölümleri sadece konunun ilgilileri tarafından daha iyi kavranabilecek olmasına rağmen, programın büyük kısmında her seviyeden dikkatli dinleyiciler için öğrenilecek birçok nokta bulunuyor. Hatta Ziyahan Albeniz’in SOP’u tanımlamak için kullandığı ‘elmaları armutlardan ayırmak için kullanılan policy’ tanımı günlük konuşma diliyle güvenlik meselelerine açıklık getirme adına akılda kalıcı bir örnek teşkil ediyor. 1994’de çerezlerin (Cookie) ortaya çıkmasını SOP tarihi için önemli bir kırılma noktası olarak gören araştırmacılar, podcast boyunca SOP’u değişik boyutlarıyla tartışıyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için lütfen doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Üçlünün üzerinde önemle durdukları konuların başında SOP’un güvenli internet kullanımındaki rolünü gösteren günlük yaşamdan örnekler geliyor. Örneğin bugünlerde artış gösteren ‘web sitelerinden bildirim alma’ özelliğinin SOP’u devredışı bırakabilerek bazı güvenlik zafiyetlerine neden olabileceğini öğreniyoruz.

SOP ne zaman saç baş yoldurur?

Tarayıcı seçiminin güvenliğe etkisi nedir?

Neden bahtsızdır SOP? Anlaşılmamasının arkasında neler vardır?

Hakkındaki ‘galat-ı meşhurlar’ nelerdir?

Bu soruların yanıtları ve daha fazlası Klavye Delikanlılar’ında

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu