İranİsrailUluslararası İlişkiler

Shamoon kabusu 4 yıl sonra geri döndü!

Amerikalı güvenlik firmalarına göre dört sene önce Orta Doğu enerji firmalarına ciddi zarar veren Shamoon zararlısının bir versiyonu, Kasım ortalarında Suudi Arabistan ve bölgede diğer yerlerdeki bilgisayarlara saldırmak için kullanıldı.

İlgili haber >> Shamoon’un ilk bulunduğu saldırı: ARAMCO 

Reuters’ın haberine göre CrowdStrike, Palo Alto Networks Inc ve Symantec Corp. gibi siber güvenlik firmaları geçtiğimiz hafta yeni saldırılar hakkında uyarılarda bulundular. Shamoon’un yeni kurbanları hakkında herhangi bir isim verilmezken ne kadar zararın verildiği ve hackerlerin kim oldukları konusuna dair de bir açıklama yapılmadı. FireEye bir blog yazısında bağlı ortaklığı Mandiant’ın bölgede diğer kuruluşlarda birden çok olaya karşılık verdiğini belirtti.

Disk silici kötü amaçlı yazılımlar içeren yüksek profilli saldırılar çok az sayıda olduğundan Shamoon virüsünün yeniden ortaya çıkışı dikkat edilmesi gereken bir durum oluşturuyor.  Hükümetler ve kurumlar, etkilenmiş sistemlerin yeniden yüklenmesi oldukça pahalı ve zaman kaybına neden olabileceğinden bu gibi tehditlere oldukça önem veriyorlar.

2012 yılında asıl Shamoon hackerleri Saudi Aramco’da ve RasGas Co ltd’de makinelerde yanmış bir Amerikan bayrağı görüntüsü bırakmıştı. Benzer sekilde, saldırı üzerinde çalışan araştırmacılar Shamoon-2 hackerlerinin geçen yıl Akdeniz’de boğulan Suriyeli üç yaşındaki mülteci Alan Kürdi’nin bedeninin rahatsız edici görüntüsünü bıraktıklarını söylediler.

İlgili haber >> RasGas saldırısı: Siber kıyamet habercisi mi?

CrowdStrike teknoloji departmanı şefi Dmitri Alperovitch 2012 yılındaki Shamoon saldırılarının muhtemelen İran hükümeti adına çalışan hackerler tarafından yapıldığını ancak şu an Shamoon 2 saldırısının arkasında aynı grubun olup olmadığını söylemek için çok erken olduğunu söyledi.

Symantec’in Güvenlik ekibi kendi bloğunda “Shamoon’un dört yıl aradan sonra neden aniden geri döndüğü bilinmiyor” dedi. “Fakat son derece yıkıcı kapasitesi ile saldırganların hedeflerinin bunun farkına varmalarını istedikleri açık.”

İlgili haber >> S. Arabistan kim vurduya gitti: İran mı İsrail mi?

Güvenlik firmalarına göre kötü amaçlı yazılım disk silme işleminin 17 Kasım Perşembe günü yerel saatle saat 8:45’de başlaması için tetiklendi. Suudi Arabistan’da kurumlar perşembe günü paydos yapıyor, yani öyle görülüyor ki personelin hafta sonu için ayrılmasından sonrasına zamanlanmış olması fark edilme şansını düşürüp maksimum zarar vermek için yapılmış.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu