RusyaUluslararası İlişkiler

Rusya’nın yeni hedefi: Diplomatların mail hesapları

Çek Cumhuriyeti, son günlerde üst düzey diplomatlarının sızdırılan e-maillerinden muzdarip: Büyük siber saldırının şüpheli ismi ise yine Rusya.

Dışişleri Bakanı Lubomír Zaorálek kendisinin ve diğer birçok bakanlık çalışanının mail hesabının ‘sofistike’ bir operasyonla ele geçirildiğini doğrulayıp, bunun ABD’deki Demokrat Parti saldırılarıyla paralellik gösterdiğine işaret etti. Yakın zamanda uzmanlar tarafından saptanan ve ülke çapında acil güvenlik önlemleri aldıran sızıntıya sebep olarak ülkenin NATO ve Avrupa Birliği ile bağları gösteriliyor. Zaorálek, ülke ismi vermezken, ismini gizli tutan başka bir yetkiliyse kanıtların doğrudan Rusya’yı gösterdiğini söyledi.

İlgili haber >> Rusya siber alanda neden saldırıyor?

Ülkedeki araştırmacı haber sitesi ‘Neovlivni.cz‘, Zaorálek ve alt kademedeki yetkililerin gelen kutusundaki binlerce dosyanın sızdırılması son yıllarda gördükleri en büyük güvenlik skandalı olarak kayda geçeceğini belirtiyor.

Prag merkezli ‘European Values’ adlı düşünce kuruluşundan siber güvenlik uzmanı Vlado Bizik, saldırı türünün yakın zamanda Polonya Dışişleri Bakanlığı’na yapılanla teknik açıdan benzerlik gösterdiğine işaret ediyor. Bundan en çok kazanç sağlayacak ülke olması da Rusya’yı şüpheli gösteriyor. Polonya saldırısında Trojan’ı saptamak zorlu olmuş ve karmaşık yapıdaki bu saldırının ancak devlet sponsorluğunda olabileceği sonucuna varılmıştı.

Başbakan Bohuslav Sobotka bu ‘ciddi’ saldırının detaylıca soruşturulacağı güvencesini vererek, özel birimin bu olayın tekrar yaşanmaması için görevlendirildiğini açıkladı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu