Rusya

Rusya’nın yeni siber silahı elektrik şebekesini hedef alıyor!

Rusya destekli bilgisayar korsanlarının geliştirdiği yeni siber silah Amerikalılar için hayati önemde olan bir sistemi hedef alıyor: Elektrik şebekesini!

Daha önce 225 bin kişinin elektriksiz kalmasına yol açan Ukrayna saldırısındaki kötü amaçlı yazılım, araştırmacılara göre modifiye edilerek bu sefer ABD’deki elektrik sistemine karşı yıkıcı etkilere yol açabilecek bir silaha dönüştürülmüş durumda. Uzmanların, “oyun değiştiren hamle” olarak niteledikleri ve ‘CrashOverride’ adını verdikleri bu silah, bütün saldırı teorilerinin zirvesine oynayabilir.

Peki bu durum nasıl anlaşıldı? Rusya’nın geçtiğimiz yıl başkanlık yarışına müdahil olmak için yaptığı saldırılardan sonra kapsamlı bir soruşturmaya giden ABD’li yetkililer, Ukrayna saldırısından tecrübeli “Sandworm” adı verilen grubun bu olayda rol oynadığını açıkladı. Rus güvenlik güçleriyle bağlantılı veya doğrudan devlet görevlileri olabileceği söylenen korsanlara karşı ABD kamu kurumları siber güvenliklerini arttırmaya çalışsa da bunun gibi boşluklar güç sistemlerinin işlevlerini riske atıyor.

İlgili haber >> Ukrayna’daki elektrik kesintisi, siber ajanların işi mi?

‘CrashOverride’, endüstriyel kontrol sistemlerini bozmak üzere tasarlanmış Stuxnet’ten sonra gelen ikinci yazılım. Önceki kötü yazılımın İran’ın uranyum zenginleştirme programını geciktirdiği ve maddi hasar verdiği bilinirken, çok büyük bir çalışmanın parçası olduğu düşünülen bu yazılımın ne gibi kayıplara yol açacağı merak konusu.

Elektrik güç sistemleri ayarlarını değiştirebilen ve devre kesicileri kontrol eden yazılımı silip elektrik akımını durdurabilen ‘CrashOverride’ birden fazla yeri hedef alabilir ve eş zamanlı olarak saldırılar gerçekleştirebilir. Ancak elektrik endüstrisi operatörlerinin pek çok onarım işlemini elle yaptığı ABD’de uzmanlar bu tehlike arz eden yazılımın ülke çapında bir “kıyamet senaryosu” da çizmediğini belirtti

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu