ABD

Siber ‘düşman’ sahaya indi

Amerikan ordusu, askeri birliklere hem savunma hem de saldırıda destek olmaları için geliştirilen “siber birlikleri” tatbikatlarda düşman unsurları olarak da kullanmaya başladı.

“Düşmanlarının” siber kabiliyetlerinin artık kendisini yakaladığını düşünen Amerikan ordusu, bu şekilde düşmanın elindeki siber kabiliyetlerin kendi birliklerini nasıl etkileyebileceğini tespit etmek istiyor.

Siber askerlerin veya saldırı unsurlarının “düşman” olarak simüle edilmesi, geçtiğimiz günlerde bir tatbikatta test edildi. Siber düşmanlar, bir zırhlı birliği etkisiz hale getirmeyi başardı. ABD, bu tatbikatlarda elde ettiği bilgiyi diğer NATO ülkeleriyle de paylaşıyor.

Amerikan ordu ve istihbarat kurumları, son 20 yıl içinde ABD’nin hem savaş meydanında hem de meydanın dışında teknolojik olarak rakiplerinden daha üstün olduğu birçok savaş yaşadı. Askeri olarak daha güçlü olmalarının yanı sıra ABD’nin rakiplerinden daha ileri elektronik savaş ve siber kabiliyetleri bulunuyordu. Ancak bu avantajlar her defasında düşman üzerinde bir üstünlük kurulmasına dönüşmedi. Ve şimdi Amerikan ordusunu gelecekte elektromanyetik alanda dişe diş rakiplerle karşılaşacağı bir gelecek bekliyor; yani yıkıcı fiziksel sonuçların da yaşanacağı bir gelecek.

İlgili haber >> Amerikan ordusu tugay komutanlarını siber askere dönüştürme peşinde

Bu yüzden Amerikan ordusunun Siber Komuta Merkezi, “düşman siber askerleri” meydana indirmeye başladı. Bu “düşman” siber askerler, ilk kez California’da bulunan Ulusal Tatbikat Merkezi’nde Mayıs ayında gerçekleştirilen bir tatbikatta denendi. Sahada savaşan askeri birliklere hem savunma hem de saldırı alanında siber destek sunmanın yanı sıra tatbikatlarda düşman unsurların içine de etkilerini görmek amacıyla siber unsurlar yerleştirildi.

Arstechnica sitesinde yer alan habere göre Mayıs ayında gerçekleştirilen bu tatbikatta düşman unsurların içindeki siber kapasitelerin etkisi açıkça görüldü. Bir zırhlı birlik bir saldırı simülasyonu gerçekleştirirken, iletişim hatlarına müdahale edilerek etkisiz hale getirildi. Zırhlı birliğin komutanları neyin yanlış olduğunu bulmaya çalışırken de simüle edilmiş bir topçu birliği bu zırhlı birliği etkisiz hale getirdi.

IŞİD’E KARŞI SİBER SALDIRILAR ETKİSİZ KALDI

Siber saldırılar Stuxnet kullanarak İran’ın nükleer araştırma tesislerini zarar verdi. Bazı hesaplara göre, Kuzey Kore’nin füze denemelerine de siber saldırılarla müdahale edildi; ancak bu bir hayal kırıklığı ile sonuçlandı.

İlgili haber >> IŞİD siber ordu kuruyor

Ancak Savunma Bakanlığı’nın IŞİD’e karşı ilan ettiği siber savaşın heves kırıcı sonuçları oldu. IŞİD’in üzerine bırakılan, Savunma Bakanı Ashton Carter’ın ifadesiyle “siber bombalar” IŞİD’in savaş meydanındaki etkinliğini veya iletişim kabiliyetlerini çok az etkiledi. IŞİD’in iletişim altyapısına yönelik saldırılar da, bu iletişim sistemleri kolayca dağıtılabildiği ve değiştirilip yeniden kurulabildikleri için hemen hemen etkisiz kaldı.

RUSYA GİBİ GELENEKSEL DÜŞMANLAR SİBER KABİLİYETLERİNİ ARTIRIYOR

Bu arada, Ukrayna’da devam eden çatışmalar Rusya’nın, savaş meydanında kullanılmak üzere elektronik ve siber savaş kabiliyetleri geliştirdiğini ve bu kabiliyetleri her savaş birimine kolayca entegre edebildiğini ortaya koydu. Carnegie Endowment for International Peace tarafından hazırlanan son bir rapora göre Amerikan ordusu ve NATO, gelecekte değil artık bugün çok farklı alanda ve çeşitlikte elektronik savaş teknikleri ile karşı karşıya bulunuyor.

İlgili haber >> Rus siber ordusu süvarilerini nasıl topluyor?

Sorun da tam burada. NATO’da görevli olan isminin gizli kalmasını isteyen bir yetkilinin Arstechnica’ya yaptığı açıklamaya göre Amerikan ordusu, “çekişmeli alanlarda – kara, hava, deniz ve siber – savaş manevrası yeteneklerini kaybetmiş bir neslin etkileriyle karşı karşıya” bulunuyor.

Amerikan ordusu, “siber savaşçı” fikrini 2011 yılından bu yana teşvik ediyor. Bu tarihte, o zaman Amerikan Ordu Akademisi Terörle Mücadele Merkezi’ni kuran ve şimdi Başkan Donald Trump’ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı için düşündüğü bir isim olan Vincent Viola, “siber müfreze” için gerekli olacak birlikleri yetiştirmek için orduya bir Siber Savaş Askeri okulu oluşturmalarını tavsiye etmişti.

SİBER MÜFREZENİN ASKERİ BİRLİKLERE ENTEGRESİ PLANLANIYOR

Bu “siber müfreze” bugün Fort Meade’de 781’inci Askeri İstihbarat Komutanlığı’nda konuşlandırılmış durumda. Bu siber müfreze, askeri birliklere siber destek sağlıyor. Ordu Siber Komutanlığı ise şimdi bu siber birliklerin, hem eğitim hem de konuşlanma için muharip birimlere entegre edilmesini nasıl formüle edileceğini araştırıyor.

ABD, bu konuda çıkardığı dersleri NATO ülkeleriyle de paylaşıyor. Geçtiğimiz Ekim ayında Amerikan ordusu ve çeşitli NATO ülkelerinden askeri birlikler, Bold Quest adlı tatbikatta bu yeni ekipman ve taktiklerini test etmişlerdi. Bu tatbikatın ardından Hollanda Siber Savunma Komutanlığı ile ABD arasında uzun vadeli bir işbirliği başlamıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu